Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - Prawo rodzinne 2200-1F090
Przedmiotem seminarium jest prawo rodzinne w ujęciu krajowym oraz międzynarodowym. Zajęcia zorientowane są na przedstawienie prawa w działaniu, stąd szczególną uwagą obdarzone zostanie adekwatne orzecznictwo sądów powszechnych oraz źródła tzw. soft law. W proporcjach zależnych od zainteresowań seminarzystów, omówione zostaną wybrane krajowe oraz transgraniczne aspekty prawa rodzinnego, w szczególności związane z przemieszczaniem się dzieci i rodziców poza granice kraju oraz uznawaniem zagranicznych orzeczeń.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy i poszerzenie perspektywy problemowej studentów z dziedziny prawa rodzinnego. W dobie globalizacji skutki prawne nawiązania więzi rodzinnych niejednokrotnie wykraczają poza obszar prawny jednego państwa. Relokacja może stanowić efekt swobodnie podjętej decyzji lub przymusu. W obydwu przypadkach wiąże się ona ze spotem szeregu zagadnień prawa rodzinnego. Wbrew deklarowanej konwergencji europejskich porządków przemieszczaniem się małżonków i dzieci między nimi rodzi poważne problemy praktyczne oraz prawne. Zarówno tradycyjne, jak i nieortodoksyjne modele relacji osobistych podlegają nieustannej ocenie społecznej, a coraz częściej stają się przedmiotem orzekania sądów rodzinnych. Dający się zauważyć dysonans między współczesnymi porządkami prawnymi stanowić ma asumpt do dyskusji na temat rozpoznanych, przewidywanych oraz przewidywalnych wad i zalet poszczególnych rozwiązań.
Proponowany zakres tematyczny (seminarzyści mogą proponować odmienne zagadnienia):
1. Praktyczne reguły poprawnego pisania prawniczego (legal writing);
2. Zagadnienia prawa rodzinnego materialnego (np. obowiązek alimentacyjny, w tym ustalanie kwoty najwyższych zasadzonych alimentów i przesłanek ich orzekania; rozstrzyganie o istotnych sprawach dziecka; zawarcie małżeństwa – problematyka małżeństw jednopłciowych w świetle polskiego porządku prawnego; małżeńskie ustroje majątkowe; władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem; zasada dobra dziecka – znaczenie oraz rola dla interpretacji oraz stosowania prawa rodzinnego; przysposobienie);
3. Zagadnienia prawa rodzinnego procesowego (np. kontakty z dzieckiem – sankcjonowanie ich niewykonywania, wysokość zagrożonych kwot za naruszenie, odmowa kontaktu przez dziecko, odmowa kontaktu z uwagi na zagrożenie dziecka);
4. Zagadnienia prawa rodzinnego międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę (zasada niezwłocznego powrotu dziecka do kraju miejsca stałego pobytu; wyjątki od zasady – case study na bazie orzecznictwa zebranego w bazie INCADAT; przywrócenie jurysdykcji Sądu Najwyższego w sprawach o uprowadzenie dziecka za granicę); przysposobienie zagraniczne; transkrypcja obcego aktu stanu cywilnego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnik zajęć między innymi (i) utrwali oraz pogłębi wiedzę nabytą w trakcie wykładu kursowego; (ii) uzyska wiedzę na temat regulacji międzynarodowych i unijnych dotyczących relacji rodzinnych oraz zasad ich stosowania przez polskie sądy; (iii) pozna zasady uznawania i wykonywania orzeczeń wydanych przez organy państw obcych; (iv) zapozna się z podstawowymi regułami ustalania jurysdykcji sądowej i prawa właściwego w sprawach rodzinnych (v) uzyska ogląd na orzecznictwo sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów i trybunałów międzynarodowych w sprawach rodzinnych; (vi) nabędzie praktyczne zdolności z zakresu przygotowywania tekstów prawniczych (legal writing).
Kryteria oceniania
Udział w seminarium podlega ocenie. Podstawowym warunkiem zaliczenia jest spełnienie wymagań co do obecności (dopuszczalne są dwie nieobecności). Pod uwagę brane będzie również przygotowanie do zajęć oraz aktywność w trakcie dyskusji. Seminarium służyć ma za forum do prowadzenia debaty dotyczącej zagadnień, które w ocenie prowadzącego oraz studentów zasługują na szerszy komentarz. Prowadzący przewiduje możliwość podwyższenia oceny – lub odrobienia nadmiarowej nieobecności – za sprawą wygłoszenia referatu. Wystąpienie studenta powinno być postawą do dyskusji w gronie pozostałych seminarzystów i dotyczyć tematu uzgodnionego uprzednio z prowadzącym.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: