Intellectual Property Protection in EU 2105-EPE-L-D6IPPE
Celem przedmiotu jest omówienie w kontekście prawnym oraz ekonomicznym głównych obszarów europejskiego prawa własności intelektualnej, w tym omówienie szerszego kontekstu i skutków harmonizacji na poziomie UE oraz obszarów wymagających dalszych prac legislacyjnych. Wsród zagadnień szczegółowych wykład obejmuje omówienie poszczególnych aktów prawnych prawa UE oraz rolę orzecznictwa TSUE w dziedzinie wykładni i tzw. ukrytej harmonizacji własności intelektualnej UE. Wśród głównych perspektyw przedstawienia zagadnień objętych wykładem jest zwrócenie uwagi na wzrost znaczenia legislacji UE, co nakazuje traktować prawo europejskie jako dziedzinę zdobywającą sobie coraz silniejszą pozycję względem krajowych systemów własności intelektualnej. W toku wykładów zostanie przedstawiona sfera głównych obszarów materialnego prawa własności intelektualnej UE, umiejscowionych zarówno w kontekście systemu prawnego UE, jak i międzynarodowego prawa własności intelektualnej (WIPO oraz WTO/TRIPS). Omówione są poszczególne obszary już zharmonizowane na poziomie UE oraz dalsze projekty zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich na poziomie prawa UE.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
absolwent zna i rozumie zasadnicze normy prawne i etyczne konstytuujące i regulujące europejskie struktury i instytucje społeczne i gospodarcze, w tym o prawie ochrony własności intelektualnej oraz źródła tych norm, ich specyfikę, ewolucję i oddziaływanie na ludzkie zachowanie. Po zaliczeniu przedmiotu student jest w stanie wskazać podstawowe instytucje prawa własności intelektualnej, regulowane przez prawo autorskie, prawo własności przemysłowej, a także ochronę własności intelektualnej w innych przepisach prawa, w tym o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Student potrafi określić stan prawny w obszarze regulacji prawa własności intelektualnej Unii Europejskiej, w tym obszary poddane harmonizacji i najważniejsze projekty w tym obszarze. Student potrafi także wskazać specyfikę regulacji własności intelektualnej w kontekście zasad prawa wspólnotowego, w tym swobody przepływu usług i towarów (K_W07).
Umiejętności:
Po zaliczeniu przedmiotu student zna instytucje UE odpowiedzialne za zrządzanie obszarem prawa własności intelektualnej, w tym źródła informacji prawnej i zbiory orzecznictwa TSUE oraz rozumie istotę przepisów składających się na stan prawny regulacji prawa własności intelektualnej Unii Europejskiej, Potrafi określić rolę Trybunału Sprawiedliwości UE w obszarze harmonizacji wykładni prawa własności intelektualnej UE. Student jest w stanie wskazać istotę procesów zachodzących w obszarze harmonizacji prawa UE, jego relacji do aktów międzynarodowego prawa własności intelektualnej zarządzanego przez World Intellectual Property Organization oraz Porozumienie WTO w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIPS). Student także Potrafi analizować przyczyny i cele tworzenia instytucji prawnych, w szczególności ich cele polityczne, ekonomiczne oraz wynikające z uwarunkowań wynikających z polityki międzynarodowej (K_K05).
Umiejętności społeczne:
Po zaliczeniu przedmiotu student rozumie istotę procesów składających się na system prawa własności intelektualnej Unii Europejskiej. Rozumie zależności procesów tworzenia prawa wspólnotowego od założeń polityki ekonomicznej i społecznej realizujących ochronę własności intelektualnej poszczególnych krajów członkowskich oraz organizacji międzynarodowych zarządzających globalnym systemem ochrony własności intelektualnej. Student zna problematykę stopniowej harmonizacji prawa autor¬skiego i praw pokrewnych, jako efektu funkcjonowania w ramach UE jednolitego rynku oraz podstawowe problemy prawa własności przemysłowej i ochrony uczciwej konkurencji (K_U02).
Kryteria oceniania
Egzamin Pisemny/Test
Literatura
Rochelle Dreyfuss (ed.), Justine Pila (ed.), The Oxford Handbook of Intellectual Property Law, OUP 2017,
Graham Dutfield and Uma Suthersanen Global Intellectual Property Law, Edward Elgar Publishing 2008
Annette Kur, Thomas Dreier, Stefan Luginbuehl, European Intellectual Property Law: Text, Cases and Materials, Edition 2, Edward Elgar Publishing, 2019
Helena Żakowska-Henzler, Rynek wewnętrzny Unii Europejskiej a prawo własności intelektualnej. Tom XXIII, Warszawa 2013
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: