The functioning of the Eurozone: Maastricht criteria and economic implications 2105-EPE-L-D4EUZO
Wykład obejmuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem unii walutowej na przykładzie strefy euro. Poszczególne zagadnienia łącznie tworzą obraz funkcjonowania unii walutowej jako całości i pozwalają odpowiedzieć na dwa główne pytania: kiedy kraje mogą skorzystać na utworzeniu unii walutowej i jakie są korzyści płyną z przystąpienia do unii walutowej dla nowego kraju członkowskiego. Dzięki omawianym studiom przypadków studenci będą mogli zrozumieć etapy integracji walutowej i ryzyka związane z tym procesem.
Wykład rozpoczyna przypomnienie podstawowych zagadnień i pojęć związanych z procesami unifikacji walutowej w Europie. Następnie omówione zostaną zagadnienia z zakresu makroekonomii gospodarki otwartej, związane głównie z problematyką wyboru reżimu kursowego oraz konsekwencjami wprowadzenia sztywnego kursu walutowego.
Następnie omawiane są koszty i korzyści wspólnej waluty. Szczególny nacisk położono na różne problem asymetrycznych wstrząsów i braku dostosowania po stronie kursu walutowego.
Trzecia część kursu omawia proces tworzenia i upadku Europejskiego Systemu Walutowego. Następnie omówione wprowadzone przez Traktat o Unii Europejskiej nominalne kryteria, tj. wskaźniki ekonomiczne i zasady, jakie powinno spełniać państwo aspirujące do pełnego uczestnictwa w Unii Gospodarczej i Walutowej.
Kolejna część dotyczy prowadzenia wspólnej polityki pieniężnej w strefie euro i roli Europejskiego Banku Centralnego oraz koordynacji krajowych polityk fiskalnych. Kurs zamyka dyskusja dotycząca międzynarodowej roli euro.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
zdalnie
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student nabywa następujące kompetencje w zakresie:
Wiedza
- rozumienie kosztów związanych z funkcjonowaniem unii walutowej,
- rozumienie korzyści wynikających z eliminacji zmienności kursu walutowego i kosztów transakcyjnych,
- rozumienie teoretycznych podstaw Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej,
- znajomość procesów prowadzących do wprowadzenia jednolitej waluty,
- rozumienie zagrożeń związanych z funkcjonowaniem niepełnej unii walutowej,
- rozumienie roli euro jako waluty międzynarodowej.
Umiejętności:
- umiejętność podsumowywania postępów państw członkowskich UE w wypełnianiu zobowiązań w zakresie urzeczywistniania unii gospodarczej i walutowej,
- umiejętność oceny głównych słabości UGW,
- umiejętność wskazania implikacji krajowych polityk fiskalnych w kontekście scentralizowanej europejskiej polityki pieniężnej,
- umiejętność wykorzystania przykładów empirycznych do analizy podstawowych zjawisk makroekonomicznych związanych ze wspólną walutą.
Postawy:
- odpowiedzialność poprzez brak formalnego obowiązku uczęszczania na wykłady i pozostawienia studentowi wyboru w zakresie pozyskania wiedzy,
- doskonalenie w zakresie odpowiedzialności wynikającej z pracy w zespole.
Kryteria oceniania
Kurs kończy się egzaminem pisemnym. Próg zaliczenia egzaminu to 50% punktów, przy czym ocena końcowa z przedmiotu będzie obliczona na podstawie średniej ważonej punktów uzyskanych z prezentacji na zajęciach (z wagą 20%) oraz egzaminu (z wagą 80%). Prezentacja przygotowana w grupach dotyczy wybranego kraju - nowego kraju członkowskiego UGW, który przystąpił do strefy euro po 2004 r. Oczekuje się, że studenci przygotują i wygłoszą około 20-minutową prezentację na temat konkretnego kraju, np. kosztów i korzyści członkostwa w UE, procesu konwergencji nominalnej.
Literatura
Obowiązkowa:
P. de Grauwe, "Economics of Monetary Union", 9th ed., Oxford University Press, 2012 (lub kolejne wydania)
Dodatkowa:
R. Baldwin and C. Wyplosz, "The Economics of European Integration", 5th ed.; McGraw Hill, 2015.
R. Feenstra and A. Taylor, "International Economics", 4th ed., Worth Publishers, 2017, Roz. 10
Pozostała literatura dodatkowa zostanie podana na stronie kursu w WNE Moodle.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: