Philosophy 2105-EPE-L-D1PHIL
Na zajęciach omawiane są wybrane zagadnienia z kręgu analitycznej filozofii zachodniej w ujęciu problemowym z odniesieniem do ich historycznych źródeł. Wykład obejmuje zagadnienia centralne dla czterech działów filozofii: logiki, epistemologii, metafizyki i aksjologii oraz wprowadzenie do problematyki filozofii polityki. W części pierwszej omówione zostają m.in. następujące zagadnienia: dedukcja i indukcja, rodzaje rozumowań dedukcyjnych, formalne i nieformalne błędy logiczne, problem indukcji. Część druga, związana z epistemologią, uwzględnia: rodzaje wiedzy, dzieje pojęcia wiedzy (wiedza jako uzasadnione prawdziwe przekonanie), problem Gettiera, teorie uzasadniania (fundacjonizm, koherentyzm, infinityzm), teorie prawdy (korespondencyjna teoria prawdy, koherencyjna teoria prawdy, pragmatyczna t.p., deflacjonizm), prawdy konieczne i przygodne (elementy semantyki światów możliwych) oraz problem sceptycyzmu. W części trzeciej (metafizyka) omawia się problem tożsamości i zmiany w czasie, przyczynowości oraz determinizmu. W części związanej z aksjologią omówione zostaną niektóre problemy z zakresu filozofii moralnej (spór między deontologią i konsekwencjalizmem) oraz etyki praktycznej. W części poświęconej filozofii polityki omówione zostaną filozoficzne źródła demokracji i instytucji demokratycznych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu wykładów studenci:
Wiedza:
- znają i rozumieją podstawowe etapy rozwoju europejskiej myśli filozoficznej, w tym nurtów myślenia o państwie, władzy i strukturach społecznych (K_W06)
Umiejętności:
- potrafią obserwować i interpretować zróżnicowane zjawiska społeczne zachodzące w Europie i Unii Europejskiej w kontekście rozważań filozofiacznych (K_U01)
Kompetencje społęczne
- posiadają kompetencję prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodu. (K_K02)
Kryteria oceniania
Kurs kończy się egzaminem pisemnym.
Literatura
Teksty, które mogą być pomocne w przygotowaniu do egzaminu:
- Hospers, J. (1997) Introduction to Philosophical Analysis
- Ichikawa, J. J. & Steup, M. (2017) The Analysis of Knowledge
- Grice, H.P. (1975) Logic and Conversation
- Austin, J. L. (1962) How to Do Things With Words
- Sinnott-Armstrong, W. (2019) Consequentialism
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: