Organizacja i funkcjonowanie służby zagranicznej Chin 2104-M-D2OSCH-DW
Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów z organizacją i funkcjonowaniem służby zagranicznej Chin. Studenci poznają konstytucyjne podstawy służby dyplomatycznej oraz jej miejsce w realizacji chińskiej polityki zagranicznej na tle poszczególnych organów konstytucyjnych oraz instytucji życia publicznego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
ma wiedzę na temat historycznego rozwoju form organizacji służby zagranicznej ChRL. Zna podstawy prawne i kierunki zmian w zakresie organizacji i funkcjonowania, przedstawicielstw za granicą ChRL oraz MSZ ChRL
dysponuje wiedzą w zakresie zasad protokołu dyplomatycznego, traktowanego jako zespół metod i technik służących okazywaniu szacunku oficjalnym przedstawicielom państwa, poprzez przestrzeganie powszechnie uznanych zasad oraz jako działalność umożliwiającą stworzenie dobrego klimatu w kontaktach dyplomatycznych, w czasie oficjalnych wizyt, spotkań, różnego rodzaju uroczystości oraz relacji wewnątrz korpusu dyplomatycznego.
UMIEJĘTNOŚCI
Ma przygotowanie do wykorzystania prezentowanej wiedzy w praktycznym udziale w różnych formach oficjalnych spotkań, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów dyplomatycznych. Przyswojona wiedza ułatwia funkcjonowanie w ramach różnorodnych relacji oficjalnych oraz tworzy podstawę do podejmowania roli organizatora tego rodzaju spotkań.
wykorzystuje w praktyce zawodowej wiedzę o zasadach nawiązywania i realizowania kontaktów dyplomatycznych, zasadach organizowania i przeprowadzania przyjęć dyplomatycznych, sprawach ubioru i odznaczeń, przygotowaniu i przebiegu wizyt i delegacji zagranicznych, negocjacji oraz konferencji prasowej
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
jest przygotowany do pracy w służbie zagranicznej oraz innych instytucjach współpracujących z zagranicą
jest przygotowany do kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia
S2_W01, S2_W02, S2_W03, S2_W05, S2_U01, S2_U04, S2_U05, S2_U06, S2_K01, S2_K02
Kryteria oceniania
-obecność,
- na podstawie aktywności w trakcie trwania zajęć
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. System konstytucyjny Chińskiej Republiki Ludowej, Jan Rowiński, Wojciech Jakóbiec, Warszawa 2006
2. Handbook of China’s International Relations, S. Breslin (edt), London/New York 2010
3. Historia Chin, Witold Rodziński, wydanie dowolne
4. Historia Chin, John Fairbank, Wydawnictwo Bellona 2010
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: