Metodologia badań stosunków pracy i stosunków przemysłowych 2103-ORP-M-D1MBSP
Zajęcia mają na celu przekazanie studentom podstawowej wiedzy o stosunkach pracy (indywidualnych i zbiorowych) oraz stosunkach przemysłowych wraz z odpowiednio do przedmiotu dobraną wiedzą z zakresu metod i technik badawczych znajdujących zastosowanie w prowadzeniu badań nad tymi zagadnieniamiCelem zajęć jest wypracowanie elementarnych umiejętności w posługiwaniu się przedstawionymi w trakcie zajęć metodami/ zasadami w samodzielnym prowadzeniu badań.Zagadnienia podejmowane podczas zajęć zostały podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny.
Blok I
1. Stosunki pracy i stosunki przemysłowe – zagadnienia prawne i społeczno-ekonomiczne
2. Polskie stosunki pracy (indywidualne i zbiorowe) i ich specyfika
3. Ewolucja stosunków przemysłowych. Aktualne ustalenia badawcze – czym są w XXI wieku stosunki przemysłowe
4. Stosunki pracy i stosunki przemysłowe jako przedmiot badań interdyscyplinarnych (badania: prawne, ekonomiczne, socjologiczne, zarządzanie zasobami ludzkimi; aspekty teoretyczne i praktyczne)
5. Metodologia badań stosunków pracy - różne metody badawcze (porównawcze, instytucjonalne, zasobowe)
6. Analiza ochrony własności intelektualnej i przemysłowej w obszarze stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
Blok II
7. Badania danych zastanych: dane statystyczne i inne źródła danych
8. Ilościowe metody i techniki w badaniach stosunków pracy i stosunków przemysłowych. Przykłady wykorzystania metod i technik ilościowych w badaniach sfery pracy i stosunków przemysłowych
9. Jakościowe metody i techniki w badaniach stosunków pracy i stosunków przemysłowych. Przykłady wykorzystania metod i technik ilościowych w badaniach sfery pracy i stosunków przemysłowych
10. Podstawy projektowania badań: konceptualizacja
11. Podstawy projektowania badań: operacjonalizacja
W cyklu 2024Z:
Zajęcia mają na celu przekazanie studentom podstawowej wiedzy o stosunkach pracy (indywidualnych i zbiorowych) oraz stosunkach przemysłowych wraz z odpowiednio do przedmiotu dobraną wiedzą z zakresu metod i technik badawczych znajdujących zastosowanie w prowadzeniu badań nad tymi zagadnieniamiCelem zajęć jest wypracowanie elementarnych umiejętności w posługiwaniu się przedstawionymi w trakcie zajęć metodami/ zasadami w samodzielnym prowadzeniu badań.Zagadnienia podejmowane podczas zajęć zostały podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Blok II |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Efekty kierunkowe
Wiedza
Absolwent zna i rozumie:
K_W01 kategorie teoretyczne wykorzystywane w badaniach stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
K_W05 w pogłębionym stopniu metodologię badania stosunków pracy i stosunków przemysłowych, w tym główne paradygmaty teoretyczne badań społecznych, metody i techniki badań ilościowych i jakościowych, oraz wykorzystywane metody statystyczne.
K_W10 znaczenie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej w obszarze stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
Umiejętności
Absolwent potrafi:
K_U02 formułować, analizować i rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem organizacji w kontekście stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
K_U03 zaprojektować, zaplanować i przeprowadzić badanie społeczne z obszaru stosunków pracy i stosunków przemysłowych, w tym formułować i testować hipotezy związane z postawionymi problemami badawczymi, wykorzystując wybrane podejścia badawcze i stosując zaawansowane ilościowe i jakościowe metody i techniki badań społecznych, w tym metody statystyczne, a także zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne.
Kompetencje społeczne
Absolwent jest gotów do:
K_K01 uwzględniania w pracy zawodowej zasady priorytetu wiedzy naukowej w rozwiązywaniu problemów, krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu stosunków pracy i stosunków przemysłowych oraz świadomego i odpowiedzialnego korzystania z wiedzy eksperckiej.
K_K03 K_ odpowiedzialnego i etycznego pełnienia ról zawodowych w obszarze stosunków pracy i stosunków przemysłowych, z dbałością o rozwój dorobku zawodu i etyki zawodowej, a także samorozwój zawodowy.
Efekty przedmiotowe
Wiedza
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci wiedzą czym są stosunki przemysłowe i jaka jest relacja tego pojęcia do zbiorowych i indywidualnych stosunków pracy.
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci znają podstawowy aparat pojęciowy używany do opisu, analizy i wyjaśniania zjawisk składających się na stosunki pracy i stosunki przemysłowe.
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci znają najważniejsze wskaźniki służące do opisu stanu stosunków pracy i stosunków przemysłowych
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci posiadają wiedzę o podstawowych metodach badań społecznych i związanych z nimi technikach w odniesieniu do stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
Umiejętności
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci umieją zastosować podstawowe metody i techniki badań społecznych do badania stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci potrafią gromadzić i analizować dane ze źródeł zastanych w badaniu stosunków pracy i stosunków przemysłowych (desk research).
o Po zrealizowaniu przedmiotu studenci umieją zastosować w analizie i wnioskowaniu podstawowe pojęcia teoretyczne dotyczące stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
Kompetencje społeczne
o Po zrealizowaniu przedmiotu student wykazuje zrozumienie złożoności dziedziny stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
o Po zrealizowaniu przedmiotu student zdaje sobie sprawę z konieczności wykorzystania wiedzy interdysycyplinarnej w badaniu stosunków pracy i stosunków przemysłowych.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach. Dopuszczalne 2 nieobecności podczas zajęć.
Aktywność na zajęciach i przygotowanie do zajęć, m.in. w formie przygotowania studium przypadku, udziału w dyskusji. Zaliczenie cząstkowe
Egzamin pisemny: pytania testowe (wielokrotny wybór) oraz pytania otwarte
Literatura
Literatura podstawowa
1. Stosunki przemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej / K. Skorupińska-Cieślak, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023
2. Stosunki pracy w polskich organizacjach / J.T. Hryniewicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2007
3. Prawo pracy / T. Liszcz, Warszawa: Wolters Kluwer, 2024
4. Prawo pracy / red. naukowa Krzysztof Baran, Warszawa: Wolters Kluwer, 2024
5. Badania społeczne w praktyce/ E.R. Babbie, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007
6. Dialog społeczny: teoria i praktyka / J. Gardawski, Warszawa: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, 2009
7. Historia i teraźniejszość związków zawodowych w Polsce / J. Gardawski, A. Mrozowicki, J. Czarzasty, Dialog 2012, nr 34(3), s. 3-30
8. Socjologiczne analizy stosunków przemysłowych w Polsce: kierunki badań i role zawodowe socjologów w warunkach transformacji systemowej po 1989 roku / A. Mrozowicki, Górnośląskie Studia Socjologiczne. Seria Nowa, 2018, nr 9(1), s. 109-124
9. Przewodnik po dialogu społecznym – wersja rozszerzona / S. Adamczyk, B. Surdykowska, M. Szymański, Warszawa: Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. Andrzeja Bączkowskiego, 2021
W cyklu 2024Z:
Literatura podstawowa |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: