Specjaliści rynku pracy 2103-ORP-L-D1SPRP
Ramowy plan zajęć na cały rok akademicki
– W sylabusie podane są lektury podstawowe. Z zajęć na zajęcia z odpowiednim wyprzedzeniem mogą być zadawane również inne lektury (nieuwzględnione w niniejszym sylabusie).
– Poniżej zamieszczono listę wybranych tematów (zagadnień) poruszanych na zajęciach w ciągu całego roku akademickiego, przy czym jeden temat zajmuje najczęściej minimum 2-3 spotkania.
Lista tematów (zagadnień, zawodów i specjalności):
1. Pośrednik pracy
Zadania pośrednika pracy. Podmioty zajmujące się pośrednictwem pracy, w tym pracą tymczasową. Identyfikacja najskuteczniejszych form pośrednictwa pracy. Spotkania z praktykami, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodów.
2. Doradca zawodowy
Zadania doradcy zawodowego. Identyfikacja najskuteczniejszych form doradztwa zawodowego. Spotkania z praktykami, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodów.
3. Coach
Istota i zasady coachingu. Coach a mentor. Wybrane metody pracy coacha. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
4. Trener pracy
Kim jest trener pracy. Sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami. Spotkania z praktykami, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
5. Badacz/analityk rynku pracy
Jakościowe i ilościowe badania rynku pracy Dobór metod i technik w badaniach rynku pracy. Formułowanie pytań badawczych. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
6. Specjalista ds. funduszy europejskich
Zasady funkcjonowania funduszy europejskich. Zadania specjalisty ds. funduszy europejskich. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
7. Specjalista ds. budowania marki pracodawcy (employer brandingu)
Employer branding a marketing i public relations. Employer branding a HR. Narzędzia employer brandingu. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
8. Specjalista ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (biznesu) (CSR - Corporate Social Responsibility)
Istota i zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. Przegląd dobrych praktyk w zakresie CSR. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
9. Specjalista ESG
Istota i znaczenie ESG. Zadania zawodowe i specyfika pracy specjalisty ESG, metody pracy, ścieżka zawodowa w kierunku ESG.
10. Specjalista ds. Human Resources (HR)
Zadania HR-owca. HR-owiec a headhunter. Metody pracy. Elementy zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Planowanie stanowiska pracy, opis stanowiska pracy i sporządzenie profilu kandydata. Opracowanie ogłoszenia rekrutacyjnego. Proces rekrutacyjny. Spotkania z praktykami, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
11. Rekruter w agencji rekrutacyjnej ("Headhunter") // albo: HR Manager
Zadania zawodowe i specyfika pracy headhuntera / HR Managera, metody pracy, ścieżka zawodowa.
12. Szkoleniowiec i trener
Planowanie szkolenia. Tworzenie koncepcji szkolenia. Metody podające i poszukujące (aktywizujące, interaktywne) w szkoleniach. Burza mózgów. Prezentacje szkoleniowe. Spotkanie z praktykiem, refleksje, komentarze, doświadczenia. Dyskusja warsztatowa o praktycznej stronie wykonywania zawodu.
13. Mediator / mediator pracy
Zadania zawodowe i specyfika pracy zawodowego mediatora, metody pracy, ścieżka zawodowa.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci po pozytywnym zakończeniu przedmiotu:
- znają i rozumieją charakter typów pracy i zadań zawodowych wybranych specjalistów rynku pracy,
- rozumieją wagę etyki zawodowej w pracy poszczególnych specjalistów rynku pracy,
- potrafią zdefiniować i porównać specyfikę różnych zawodów związanych z rynkiem pracy,
- potrafią w zespole wykonać zadanie (projekt) związane z organizowaniem rynku pracy;
- mają podstawowe umiejętności praktyczne niezbędne do dalszego kształcenia w zakresie wybranych zawodów związanych z organizowaniem rynku pracy, w tym ułatwiające podjęcie decyzji co do wyboru charakteru przyszłej pracy zawodowej - uzyskane zarówno poprzez analizę literatury przedmiotu, praktyczne ćwiczenia warsztatowe, jak i spotkania ze specjalistami reprezentującymi różne zawody związane z organizowaniem rynku pracy.
Zajęcia posłużą realizacji następujących efektów uczenia się określonych w programie studiów:
K_W03 – student zna i rozumie teorie opisujące normy i reguły organizujące pracę i rynek pracy oraz tworzone na ich podstawie struktury i instytucje społeczne; zna ich źródła, rozumie warunki i konsekwencje ich stosowania w obszarach działalności praktycznej i zawodowej.
K_U01 - student potrafi wykorzystać w celach praktycznych wiedzę z zakresu nauk o pracy do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i rynku pracy.
K_U02 - student potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu nauk o pracy w celu wskazania przyczyn występowania i przebiegu procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i na rynku pracy.
K_U08 - student potrafi zbudować zespół zadaniowy, planować i organizować jego pracę oraz współpracować aktywnie z innymi osobami.
K_K06 - student jest gotów do prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodów z obszaru organizowania i zarządzania rynkiem pracy, przestrzegania przy tym etyki zawodowej i wymagania tego od innych.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia
• Obecność i aktywność na zajęciach (dopuszczalne są 2 nieobecności w semestrze bez konieczności ich odrobienia, w przypadku więcej niż 2 nieobecności ale nie więcej niż 4 – każdą nieobecność należy odrobić w formie ustalonej z prowadzącym; w przypadku więcej niż 4 nieobecności – brak możliwości zaliczenia przedmiotu),
• Przygotowanie do zajęć,
• Terminowe przygotowanie prac projektowych zadanych z zajęć na zajęcia (indywidualnych lub zespołowych - w zależności od tematu),
• Zaliczenie dwóch testów wiedzy (po 1 na semestr),
• Omówienie recenzji wybranego artykułu naukowego w języku angielskim. Każde wystąpienie będzie trwało do 5 minut i będzie musiało zawierać w sobie kilka podstawowych informacji (m.in. cel artykułu, aspekty metodologiczne, główne wnioski nawiązujące do tematyki zajęć, ogólna ocena). Wybór artykułów do recenzji będzie miał miejsce na początku semestru zimowego. Studenci będą mogli dobrowolnie wybrać tekst z następujących czasopism: The International Journal of Human Resource Management, Journal for Labour Market Research, International Labour Review, European Journal of Industrial Relations.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Pośrednik pracy
• „Pośrednik pracy” w wyszukiwarce opisów zawodów.
• Pośrednik pracy. Informacja o zawodzie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, projekt INFODORADCA+, Warszawa 2018. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z późn.zm.), Rozdział 10. Usługi rynku pracy, Art. 35, 36; Rozdział 11, Art. 44.
2. Doradca zawodowy
• „Doradca zawodowy” w wyszukiwarce opisów zawodów.
• Doradca zawodowy. Informacja o zawodzie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, projekt INFODORADCA+, Warszawa 2018. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca
• M. Mrozek, Praca z klientem dorosłym, Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Warszawa 2009, s. 7-27, 45-59.
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z późn.zm.), Rozdział 10. Usługi rynku pracy, Art. 38.
3. Coach
• „Trener osobisty (coach, mentor, tutor)” w wyszukiwarce opisów zawodów.
• Trener osobisty (coach, mentor, tutor). Informacja o zawodzie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, projekt INFODORADCA+, Warszawa 2018. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca
• Z. Domaradzka-Grochowalska, Wspomaganie szkół i przedszkoli – coaching, mentoring i inne formy pracy, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2015, s. 8-65.
4. Trener pracy
• O zatrudnieniu wspomaganym, http://pfzw.pl/o-zatrudnieniu-wspomaganym/
• Profil trenera pracy, http://pfzw.pl/profil-trenera-pracy/
• M. Łotocka, Dać wędkę i nauczyć łowić. O roli trenera pracy wspomaganej, [w:] Biuletyn Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy, nr 3/2020, s. 9-11.
• Praca, która zmienia świat na lepsze. O roli i znaczeniu zawodu trenera pracy - z Bartoszem Józefowiczem, doradcą zawodowym i trenerem pracy, rozmawia Magdalena Łotocka, [w:] Biuletyn Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy, nr 1/2021, s. 2-3.
• K. Kaca, P. Woźniak, Wytyczne dotyczące świadczenia usług przez trenera pracy zestaw III. Zestaw narzędzi do monitorowania i zarządzania pracą trenera pracy, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych 2015, Rozdział III. Zarządzanie pracą trenera pracy - procedura realizacji zatrudnienia wspomaganego (s. 20-27).
5. Badacz/analityk rynku pracy
• „Specjalista do spraw badań społeczno-ekonomicznych” w wyszukiwarce zawodów
• Specjalista do spraw badań społeczno-ekonomicznych. Informacja o zawodzie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, projekt INFODORADCA+, Warszawa 2018. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca
• M. Góra, U. Sztanderska, Wprowadzenie do analizy lokalnego rynku pracy. Przewodnik, MPiPS, Arte, Warszawa 2006, Rozdział IV. Badanie rynku pracy, s. 61-66, Aneks I. Analiza lokalnego rynku pracy – pytania wymagające odpowiedzi, s. 85-99.
• Ł. Łotocki, Metodologia badań rynku pracy. Kilka praktycznych wskazówek, w: Biuletyn Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy, Nr 4/2011, s. 7-9.
• Strona internetowa Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy, zwłaszcza dział dotyczący badań i analiz:
http://obserwatorium.mazowsze.pl/badania-i-analizy/najnowsze-publikacje
6. Specjalista ds. funduszy europejskich
• Portal funduszy europejskich: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
• A. Harasimowicz, Fundusze pomocowe Unii Europejskiej – Fundusze Strukturalne i Fundusz Spójności, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, Białystok 2022.
• M. Świstak, Polityka regionalna Unii Europejskiej jako polityka publiczna, Warszawa 2020.
• Podstawowe akty normatywne (dla zainteresowanych poszerzeniem tematyki):
o Rozporządzenie EFRR i Funduszu Spójności – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (Dz. Urz. UE L 231 z 30.06.2021).
o Rozporządzenie UE dot. EFRR, EFS+, FS i in. – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej.
o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013
o Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz. U. 2023 poz. 225.)
o Ustawa wdrożeniowa – Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. 2022 poz. 1079).
7. Specjalista ds. budowania marki pracodawcy (employer brandingu)
• J. Ober, Employer branding - strategia sukcesu organizacji w nowoczesnej gospodarce, w: Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, Seria: Organizacja i Zarządzanie z. 95, Nr kol. 1961 (2016).
8. Specjalista ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (biznesu) (CSR - Corporate Social Responsibility)
• T. Gasiński, G. Piskalski, Zrównoważony biznes. Podręcznik dla małych i średnich przedsiębiorstw, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2009, s. 10-20.
• Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki, Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2020, s. 26-245 (fragmenty, każda osoba przypisana jest do jednego z siedmiu obszarów kluczowych CSR i wybiera z podręcznika 2-3 dobre praktyki w zakresie wybranego obszaru, a następnie referuje je na zajęciach).
• K. Cyran, S. Dybka, Społeczna odpowiedzialność biznesu jako czynnik ograniczający rozwój przedsiębiorstwa, [w:] Przegląd Europejski, Finanse i Marketing, 14(63), 2015, s. 7-18.
9. Specjalista ESG
• Co to jest ESG i jak realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju może wpłynąć na prowadzenie Twojego biznesu, PARP 2023.01.19., https://www.parp.gov.pl/component/content/article/83679:co-to-jest-esg-i-jak-realizacja-celow-zrownowazonego-rozwoju-moze-wplynac-na-prowadzenie-twojego-biznesu
• https://www.pcbc.gov.pl/pl/blog/srodowisko/o-esg-oznacza-dlaczego-wazne-wplywa-zarzadzanie-firma
• Taksonomia UE – https://www.parp.gov.pl/component/content/article/75026:czym-jest-taksonomia-o-nowym-prawie-ue-dotyczacym-klasyfikowania-dzialalnosci-gospodarczej-jako-zrownowazonej-srodowiskowo
• Dyrektywa CSRD – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju; https://finance.ec.europa.eu/capital-markets-union-and-financial-markets/company-reporting-and-auditing/company-reporting/corporate-sustainability-reporting_pl
10. Specjalista ds. Human Resources (HR)
• A. K. Baczyńska, K. Kosy, Pomoc pracodawcom w zakresie doboru kandydatów do pracy – metody rekrutacji i selekcji, Zeszyt Informacyjno-Metodyczny Doradcy Zawodowego nr 45, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, Warszawa 2009, s. 13-72.
• L. Edwin Herr, Stanley H. Cramer, Planowanie kariery zawodowej. Część III, Zeszyty informacyjno-metodyczne doradcy zawodowego – zeszyt 30, Ministerstwo Gospodarki i Pracy Departament Rynku Pracy, Warszawa 2005, s. 111-126.
• Specjalista ds. rekrutacji pracowników w wyszukiwarce opisów zawodów
• Specjalista ds. kadr w wyszukiwarce opisów zawodów
• Specjalista ds. kultury firmy w wyszukiwarce opisów zawodów
11. Rekruter w agencji rekrutacyjnej ("Headhunter") // albo: HR Manager
[literatura do uzupełnienia, ale w pierwszym rzędzie ma to być spotkanie z HR Managerem albo z tzw. headhunterem – do ustalenia w trakcie semestru]
12. Szkoleniowiec i trener
• „Specjalista ds. szkoleń” w wyszukiwarce opisów zawodów.
• „Wykładowca na kursach (edukator, trener)” w wyszukiwarce opisów zawodów.
• A. Kuźniak (red.), Vademecum trenera, Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania Matrik, Kraków 2010, rozdziały: W.F. Szymczak, Projektowanie szkolenia w aspekcie formułowania celów oraz metod i form ich realizacji, s. 85-100; A. Kuźniak, S. Rybak, Ewaluacja projektów szkoleniowych. zakres i znaczenie ewaluacji dla rozwoju organizacji, s. 119-135.
13. Mediator / mediator pracy
• W skrócie: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/mediacje , https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/kim-jest-mediator
• Mediator. Informacja o zawodzie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, projekt INFODORADCA+, Warszawa 2018. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca
• https://mediator.org.pl/
• W kontekście rynku pracy i sporów zbiorowych: https://www.gov.pl/web/dialog/spory-zbiorowe
• A. Zemke-Górecka, A. Mendrek, C. Rogula (red.), Mediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika, Wolters-Kluwer 2021.
W cyklu 2023Z:
1. Pośrednik pracy 2. Doradca zawodowy 3. Coach 4. Trener pracy 5. Badacz/analityk rynku pracy 6. Specjalista ds. funduszy europejskich 8. Specjalista ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (biznesu) (CSR - Corporate Social Responsibility) 9. Specjalista ESG 10. Specjalista ds. Human Resources (HR) 11. Rekruter w agencji rekrutacyjnej ("Headhunter") // albo: HR Manager 12. Szkoleniowiec i trener 13. Mediator / mediator pracy |
W cyklu 2024Z:
1. Pośrednik pracy 2. Doradca zawodowy 3. Coach 4. Trener pracy 5. Badacz/analityk rynku pracy 6. Specjalista ds. funduszy europejskich 8. Specjalista ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (biznesu) (CSR - Corporate Social Responsibility) 9. Specjalista ESG 10. Specjalista ds. Human Resources (HR) 11. Rekruter w agencji rekrutacyjnej ("Headhunter") // albo: HR Manager 12. Szkoleniowiec i trener 13. Mediator / mediator pracy |
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Nie dotyczy |
W cyklu 2024Z:
Nie dotyczy |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: