Seminarium dyplomowe 2103-L-D6SEDY
Seminarium służy nabyciu przez studenta umiejętności podstawowej analizy wybranego zagadnienia polityki społecznej. W trakcie seminarium student nabywa umiejętność wyboru literatury przedmiotu, w tym wybrania z niej treści, które zostaną wykorzystane w pracy. Dokonuje analizy podstawowych definicji, skutków społeczno-ekonomicznych danego zagadnienia oraz sposób jego rozwiązywania (m.in. na podstawie analizy aktów prawnych). Studenci w wyniku uczestnictwa w seminarium i przygotowywania pracy nabywają umiejętność prezentacja podstawowych danych statystycznych. W ramach przygotowywania pracy przeprowadzają samodzielną analizę danego zagadnienia z zakresu polityki społecznej z wykorzystaniem jednej z metod badawczych.
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie
- terminologię nauki o polityce społecznej i ma wiedzę o miejscu nauki o polityce społecznej w systemie nauk, jak również zna i rozumie podstawowe metody i techniki prowadzenia badań w obszarze polityki społecznej, ze szczególnym naciskiem na problematykę poruszoną w pracy dyplomowej (K_W01)
- podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i praw autorskich, czego wyrazem jest praca dyplomowa (K_W10)
- Posiada wiedzę do samodzielnej analizy wybranego zagadnienia polityki społecznej na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz danych statystycznych.
- Zna główne źródła pozyskiwania danych oraz informacji na temat danego zagadnienia.
- Zna podstawowe metody badań społecznych.
Student potrafi:
- interpretować zjawiska społeczne trafnie rozpoznając problemy społeczne, kwestie społeczne i ryzyka socjalne oraz umie wskazać ich gospodarcze i społeczno-demograficzne uwarunkowania w kontekście polityki społecznej, ze szczególnym naciskiem na problematykę poruszoną w pracy dyplomowej (K_U01)
- krytycznie analizować programy społeczne i działania polityki społecznej w określonej skali i dziedzinie stanowiącej przedmiot jego pracy dyplomowej, w tym wskazać interesy i systemy wartości w programie społecznym i działaniach społecznych oraz wyjaśnić ich związek z konkretnymi rozwiązaniami (K_U02).
- zaprojektować i zrealizować proste badanie społeczne w obszarze polityki społecznej, prawidłowo dobierając i stosując odpowiednie metody i narzędzia, w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne do problematyki pracy dyplomowej (K_U04)
- tworzyć pisemne opracowania prowadzonych przez siebie badań, w tym analizy lub prognozy odnoszące się do wiedzy związanej z polityką społeczną, stanowiące element pracy dyplomowej (K_U06)
Student jest gotów do
- krytycznej oceny posiadanej przez siebie wiedzy i zewnętrznych komunikatów z obszaru polityki społecznej, a także uznania znaczenia dowodów naukowych dla polityki społecznej jako działalności praktycznej, dzięki krytycznemu podejściu do danych zastanych i wywołanych gromadzonych na potrzeby pracy dyplomowej (K_K01).
- uczestniczenia w przygotowywaniu projektów badawczych i tworzeniu koncepcji programów społecznych z obszaru polityki społecznej, wykorzystując zdobytą w czasie seminarium dyplomowego wiedzę oraz potrafiąc ją uzupełniać, w tym korzystając ze wsparcia ekspertów, jak też skutecznie współpracując z innymi osobami, dzięki aktywnej pracy na seminarium dyplomowym (K_K02).
- Umie napisać spójną pracę na temat wybranego zagadnienia polityki społecznej.
-Umie umiejscowić dane zagadnienie polityki społecznej w realiach funkcjonowania państwa i społeczeństwa.
- Umie zastosować podstawowe metody badań społecznych.
- Uzyskuje zdolność do podstawowej analizy danego zagadnienia polityki społecznej.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia seminarium i uzyskania zgody do podejścia do egzaminu licencjackiego jest przygotowanie samodzielnej pracy zgodnej ze szczegółowymi wytycznymi.
Warunkiem dodatkowym jest uczestniczenie w seminariach kierowanych do całej grupy (możliwe dwie nieobecności) oraz seminariach indywidualnych służących omówieniu postępów w pracy. Warunkiem zaliczenia pierwszego semestru jest przyjęcie przez promotora części teoretycznej pracy.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
W zależności od prowadzącego seminarium
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: