Ustawodawstwo społeczne 2103-L-D4USTSP
W trakcie wykładów zdefiniowany zostanie zakres przedmiotowy ustawodawstwa społecznego i wpływu na kształtowanie stosunków społecznych. Prezentowany będzie stan poszczególnych obszarów regulacji, ze szczególnym odniesieniem do prawa krajowego, prawa europejskiego oraz prawa międzynarodowego, w szczególności regulacji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Przedmiot stanowi przegląd prawa pracy, prawa rynku pracy oraz innych kluczowych obszarów. Student zdobywa wiedzę nt. aktualnych regulacji prawnych oraz umiejętności interpretacji przepisów prawa.
Obok zagadnień przybliżających regulacje z zakresu prawa pracy, omówione zostaną relacje prawa pracy z innymi dziedzinami prawa. Studenci zapoznają się z przykładowymi regulacjami specyficznych źródeł prawa pracy jak układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy i wynagradzania. Poznają współczesne trendy ewolucji ustroju pracy w Europie i w Polsce.
Źródła prawa pracy i normy prawa pracy – podział na powszechne specyficzne i międzynarodowe źródła prawa pracy, z charakterystyką układów zbiorowych pracy, regulaminów, a także przeglądem europejskiego prawa pracy i najważniejszych konwencji MOP
Prawo stosunku pracy – charakterystyka prawa stosunku pracy, z prezentacja rodzajów umowy o pracę, a także charakterystyką najważniejszych elastycznych form zatrudnienia
Nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy – problematyka umowy o pracy, nawiązania i rozwiązania stosunku pracy oraz prawnej ochrony stosunku pracy
Zakaz konkurencji – omówienie klauzuli zakazu konkurencji w ramach stosunku pracy i po jego ustaniu
Ochrona stosunku pracy – omówienie ogólnej i szczególnej ochrony stosunku pracy
Ochrona wynagrodzenia za pracę – szczegółowe omówienie zagadnienia ochrony prawa do wynagrodzenia i zasad kształtowania wynagrodzeń oraz źródeł regulacji – regulamin wynagradzania, układy zbiorowe pracy
Odpowiedzialność materialna – przesłanki odpowiedzialności materialnej i rodzaje odpowiedzialności
Ochrona macierzyństwa i młodocianych
Bezpieczeństwo i higiena pracy – zasady BHP, przepisy ogólne i przykłady przepisów szczególnych
Zbiorowe prawo pracy - prawo związkowe, rozwiązywanie sporów zbiorowych, układy zbiorowe pracy
Problem implementacji prawa europejskiego do systemu prawa pracy
Elastyczne formy zatrudnienia
Transformacja technologiczna a rynek pracy
Prawo rynku pracy i polityka rynku pracy
Społeczny ustrój pracy i ochrona pracy
Sytuacja osób niepełnosprawnych
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W03 Absolwent zna i rozumie teorie opisujące normy i reguły organizujące pracę i rynek pracy oraz tworzone na ich podstawie struktury i instytucje społeczne; zna ich źródła, rozumie warunki i konsekwencje ich stosowania w obszarach działalności praktycznej i zawodowej.
K_W04 Absolwent zna i rozumie podstawowe struktury instytucjonalne i organizacyjne ustawodawstwa społecznego i regulacji rynku pracy, relacje między nimi oraz dynamikę stosunków pracy.
K_U01 Absolwent potrafi wykorzystywać w celach praktycznych wiedzę z zakresu ustawodawstwa społecznego do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze stosunków pracy i rynku pracy.
K_U02 Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu ustawodawstwa społecznego celu wskazania jakości ochrony pracy i przebiegu procesów i zjawisk społecznych zachodzących w stosunkach pracy i na rynku pracy.
Kryteria oceniania
egzamin pisemny
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
L. Florek – Prawo pracy, Warszawa 20018
K. Baran - Prawo pracy Komentarz Kraków WK 2018
M. Borzycka – Banaszczyk – Prawo pracy w zarysie, Warszawa 2016
M. Latos – Miłkowska, Rozwiązywanie umów o pracę, Warszawa 2000
M. Małecka, Jak zatrudniać? Etat czy współpraca, Warszawa 2003
J. Rybicki, Mobbing – zagrożenia współczesnego miejsca pracy, Gdańsk 2003
oraz ustawa Kodeks pracy + ustawy szczegółowe
J. Gardawski (red) – Pracujący Polacy a koniec fordyzmu Warszawa, 2009
A. Świątkowski, Europejskie prawo socjalne, Warszawa 1999
J. Męcina Wpływ dialogu społecznego na kształtowanie stosunków pracy, IPS Warszawa 2011
H. Morel Zbiorowe stosunki pracy w procesie przemian, IFiS PAN, Warszawa 1995
J. Wratny, Partycypacja pracownicza, IPiSS Warszawa 2003
oraz Konstytucja RP ustawa Kodeks pracy + ustawy szczegółowe
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: