Metody i techniki badawcze 2102-SEA-M-D1MTBA
przedmiot ma za zadanie zaprezentowanie podstawowych orientacji metodologicznych w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem podejść badawczych w naukach o polityce i administracji oraz nauce o stosunkach międzynarodowych. Studenci zostaną zaznajomieni zarówno z metodami ilościowymi i jakościowymi, a także interpretacją, analizą oraz egzegezą treści. Zostaną omówione najważniejsze orientacje teoretyczne w badaniach politologicznych. Zajęcia mają na celu zrozumienie zasad naukowego badania polityki, z uwzględnieniem metod i technik badawczych, charakterystycznych dla tej dyscypliny wiedzy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 przedmiotowy i metodologiczny charakter nauk społecznych i studiów euroazjatyckich oraz ich relację do innych nauk, szczególnie nauk humanistycznych (P7S_WG)
Umiejętności: absolwent potrafi
K_U03 wykorzystać do realizacji zadań zawodowych wiedzę teoretyczną z zakresu wschodnioznawstwa oraz samodzielnie formułować hipotezy badawcze w tym zakresie w oparciu o znajomość metod i technik badawczych (P7S_UW)
K_U04 prezentować własne koncepcje, uzasadniać je oraz konfrontować z poglądami innych studentów w oparciu odorobek różnych autorów, w kontekście różnorodnych nurtów teoretycznych studiów euroazjatyckich (P7S_UK)
K_U05 gromadzić, hierarchizować, przetwarzać i analizować dane oraz tworzyć prace pisemne i wystąpienia ustne (wraz z prowadzeniem debat) w języku polskim i w językach obcych, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, dotyczące zagadnień szczegółowych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych oraz różnych źródeł i specjalistycznej terminologii (P7S_UK)
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do:
K_K05 identyfikowania i rozstrzygania dylematów (w tym etycznych) związanych z wykonywaniem zawodu oraz wykazywania zaangażowania w sferze publicznej (P7S_KR)
Kryteria oceniania
wykład konwersatoryjny;
egzamin ustny (dwa pytania) - 50%
oceny oraz przygotowanie projektu badania według dostarczonego przez prowadzącego schematu – 50 % oceny.
Literatura
1. J. Buttolph Johnson, H. T. Reynolds, J. D. Mycoff, Metody badawcze w naukach społecznych, Warszawa 2010.
2. Ch. Frankfort-Nachmias, D. Nachmias, Metody badawcze w naukach społecznych, Poznań 2001, wprowadzenie, część 1.
3. A. Grobler, Metodologia nauk, Kraków 2006.
4. T. Klementewicz, Rozumienie polityki: zarys metodologii nauki o polityce, Warszawa 2011.
5. D. Marsh, G. Stoker (red.), Teorie i metody w naukach politycznych, Kraków 2006.
6. W. Mich, J. Nowak (red.), Wokół teorii stosunków międzynarodowych, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2012.
7. S. Ossowski, O osobliwościach nauk społecznych, Warszawa 2001.
8. Popper K. R. (2002), Logika odkrycia naukowego, PWN, Warszawa.
9. Popper K. R. (1999), Nędza historycyzmu, PWN, Warszawa.
10. Popper K. R. (2012), Wiedza obiektywna: ewolucyjna teoria epistemologiczna, PWN, Warszawa.
11. J. Woleński, Spór o status metodologiczny nauki o polityce (tekst z 1975 roku po korekcie językowej), [w:] Przedmiot poznania politologii. Podstawy dyscypliny nauki, red. R. Skarzyński, Białystok 2014, s. 51-73.
12. R. Zięba, S. Bieleń, J. Zając (red.), Teorie i podejścia badawcze w nauce o stosunkach międzynarodowych, WDiNP UW, Warszawa 2015.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: