Współczesna polska scena polityczna 2102-L-Z6WPSP-MP
Partie polityczne są ważnymi instytucjami w systemie demokratycznym, dlatego stanowią pole zainteresowań wielu politologów. Zajęcia dotyczą polskich partii politycznych i sposobu ich funkcjonowania. Przedmiot obejmuje problematykę ewolucji partii i systemu partyjnego w Polsce. Aby zrozumieć współczesne partie polityczne należy dokonać analizy i oceny nie tylko przeszłości, ale także współczesności. Na zajęciach zostanie podjęta próba odpowiedzi co, kto i jak dzieli partie polityczne, Czy klasyczne podziały są nadal aktualne? Jakie wyzwania stawia się partiom politycznym w Polsce? Jaka jest kondycja tych partii? Czy demokracja wewnątrz partyjna jest ważna?
Podjęta będzie próba odpowiedzi na pytania: czy i jak p.p. są zakorzenione w społeczeństwie, jak aktywizują społeczeństwo, wyborców, działaczy; jakie funkcje partie realizują, jaka jest ich rola, a jakie wobec nich oczekiwania? Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania należy przeanalizować zmiany zachodzące zarówno na poziomie społeczeństwa, jak i organizacji partyjnych, programów, wyborów, czy działaczy partyjnych. Realizowane na zajęciach treści ukazują instytucjonalizację partii politycznych, wpływ ordynacji wyborczych i wyborów na kształtowanie się sceny politycznej, kwestie organizacji partii. Zajęcia mają za zadanie umożliwić odpowiedź na pytania: czy w polskim systemie partyjnym jest miejsce na debatę między partiami? Czy system jest stabilny, czy jest w nim miejsce na ruchy skrajne. Jak partie polityczne wpływają na państwo? Ważne jest także aby studenci podczas zajęć mogli prezentować własne poglądy, przekonania i przemyślenia.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończonych zajęciach student:
K_W06 – zna i rozumie pojęcia z zakresu problematyki ewolucji partii i systemu partyjnego w Polsce.
K_W07 – zna i rozumie, a także interpretuje zachodzące w Polsce zjawiska społeczne i polityczne.
K_U05 – potrafi uzupełniać wiedzę, analizuje materiały programowe, wyborcze, statuty partii.
K_U06 – potrafi wskazać założenia różnych koncepcji polityki oraz ocenić ich efektywność w odniesieniu do ewolucji systemu partyjnego. Proponuje alternatywne rozwiązania i kompromisy.
K_U07 – potrafi analizować dylematy etyczne związane z działaniem partii politycznych, jest otwarty na odmienne poglądy, przekonania.
K_K01 – jest gotów do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym, ma zdolność do właściwego oceniania i wyrażania własnej opinii, a także współpracy w grupie.
Kryteria oceniania
Ocena wystawiana jest na podstawie egzaminu pisemnego lub ustnego.
Literatura
Antoszewski A., Partie i systemy partyjne państw Unii europejskiej na przełomie wieków, Toruń 2009
Antoszewski A. (red.), Ewolucja polskiego systemu politycznego po 1989 roku w świetle komparatystycznej teorii polityki, Wrocław 1994
Antoszewski A., Herbut R., Jednaka W., Partie i system partyjny w Polsce. Pierwsza faza przejścia ku demokracji, Wrocław 1993
Dudek A., Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989 - 2001, Kraków 2002 i nast. wyd.
Finansowanie polityki. Wybory, pieniądze, partie polityczne, (red.), M. Walecki, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa, 2000
Gebethner S.(red.), Polska scena polityczna a wybory, Warszawa 1993
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: