Współczesne systemy polityczne II 2102-L-D4WSPO
Celem zajęć jest przekazanie wiedzy o podstawach doktrynalnych, tradycji konstytucyjnej i formach ustrojowych współczesnych demokracji, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu, jaki wywarło upowszechnienie prawa wyborczego i rozwój nowoczesnych partii politycznych na ich kształt ustrojowy i funkcjonowanie. Zakres tematyczny obejmuje teorie zwierzchnictwa państwowego, polityczno-ustrojowe znaczenie referendum i wyborów powszechnych, modele systemów rządów i kierunki zmian ustrojowych w Europie i w Stanach Zjednoczonych od zakończenia drugiej wojny światowej do reform podejmowanych współcześnie. Prezentowane jest ujęcie historyczne, problemowe i porównawcze. Ćwiczenia poświęcone są analizie konstytucyjnych zasad systemu rządów w wybranych krajach w ujęciu monograficznym tj. kolejno w W. Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, RFN, Szwajcarii i Rosji.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
K_W04 – Student zna i rozumie najważniejsze fakty, problemy oraz zasady funkcjonowania systemu politycznego.
K_W05 – Student zna i rozumie zjawiska demokratyczne zachodzące w systemach politycznych oraz procesy historyczne i kulturowe, które miały wpływ na ich ukształtowanie.
UMIEJĘTNOŚCI
K_U04 – Student potrafi wskazać i wyjaśnić zasady działania wybranego systemu politycznego.
K_U07 – Student potrafi analizować systemy polityczne z perspektywy aksjonormatywnej.
KOMPETENCJE
K_K02 – Student jest gotów do podejmowania indywidualnej lub grupowej pracy badawczej potrzebnej do rozwiązania danego problemu, który obejmuje problematykę współczesnych systemów politycznych.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
(1) Konstytucyjne regulacje systemów rządów w:
Wybrane akty konstytucji brytyjskiej [ w: Konstytucje Stanów Zjednoczonych Am., Wielkiej Brytanii i Szwajcarii , Ossolineum, t. .I, 1970]; Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki [tł. A.Pułło], Warszawa 2002; Konstytucja Szwajcarii [tl. Z.Czeszejko-Sochacki], Warszawa 2000; Konstytucja RFN, Warszawa 1993; Konstytucja Francji [tł. W.Skrzydło], Warszawa 2005; Konstytucja Rosji [tł. A.Kubik], Warszawa 2000.
(2) Podręczniki :
Dziemidok-Olszewska, Żmigrodzki M., Współczesne systemy polityczne, PWN 2007.
Antoszewski A, Herbut R., Systemy polityczne współczesnego świata, Gdańsk 2007, ss. 207-346.
Żukowski A., Systemy wyborcze, Olsztyn 1999, ss. 127-158.
Konstytucje poszczególnych państw
Uwagi
W cyklu 2023L:
(1) Konstytucyjne regulacje systemów rządów w: |
W cyklu 2024L:
(1) Konstytucyjne regulacje systemów rządów w: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: