Organizacja i technika pracy funkcjonariuszy instytucji publicznych 2102-BW-L-D6OTPF
Przedmiot ma za zadanie pogłębić wiedzę i umiejętności studentów z zakresu funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego z perspektywy pracy funkcjonariuszy służb państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji i technik stosowanych w pracy. Omówione zostaną zagadnienia dot.: organizacji pracy, istoty stosunku służbowego, zasad sporządzania pism i dokumentów urzędowych, odpowiedzialności funkcjonariusza służb państwowych, uprawnień funkcjonariuszy wybranych służb, technik pracy funkcjonariuszy wybranych służb, białego wywiadu, roli technologi w zadaniach realizowanych przez funkcjonariuszy.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
1. Student wie, jakie są podstawy funkcjonowania organizacji instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego (K_W04).
2. Student ma wiedzę w zakresie systemu organów państwowych ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów odpowiedzialnych za wykonywanie polityki bezpieczeństwa (K_W06).
3. Ma umiejętność rozumienia przyczyn i przebiegu oraz prognozowania i przewidywania zjawisk związanych z funkcjonowaniem podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w szczególności w zakresie planowania i organizacji działań służb (K_U02).
4. Potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną do opisu zagadnień bezpieczeństwa, przygotowywania dokumentów związanych z organizacją i planowaniem działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne (K_U03).
5. Ma umiejętność gromadzenia, hierarchizowania, przetwarzania i prezentowania informacji w zakresie bezpieczeństwa na potrzeby informowania kierownictwa właściwego szczebla zarządzania i dowodzenia (K_U04).
6. Uczestniczy w budowaniu projektów aktywności obywatelskiej z pełnym zrozumieniem wieloaspektowości tej działalności (K_K03).
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę w pracy - projektu przygotowanego przez studentów. Ocena końcowa wystawiana jest zgodnie z systemem punktowym wg. Systemu ECTS. Próg uzyskania zaliczenia to 50% - poniżej progu student nie uzyskuje zaliczenia.
Suma punktów możliwych do zdobycia podczas konwersatorium wynosi 100:
100 punktów - praca pisemna;
Ocena końcowa ustalona zostanie na podstawie sumarycznej ilości punktów:
0-40 pkt.: - ocena 2,0
50-60 pkt.: ocena 3,0
61-80 pkt.: ocena 3,5
71-80 pkt.: ocena 4,0
81-90 pkt.: ocena 4,5
91-100 pkt.: ocena 5,0
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
M. Armstrong, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Kraków 2001
P. Szostakiewicz, Stosunki służbowe funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych jako sprawa administracyjna, Warszawa 2012
T. Kuczyński, E. Mazurczak-Jasińska, J. Stelina, Stosunek służbowy, w: System prawa administracyjnego. Tom 11, R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel (red.), Warszawa 2011, C.H. Beck
J. Konieczny (red), Analiza informacji w służbach policyjnych i specjalnych, Warszawa 2012
Uwagi
W cyklu 2023L:
brak |
W cyklu 2024L:
brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: