Doświadczanie kultury cz. 1 2100-PK-M-D2DOKU
Jest to pierwsza część bloku zajęć praktycznych przewidzianych na dwa semestry (2 i 3) w toku studiów. Przedmiot ten ze względu na specyfikę doświadczania kultury, zarówno na poziomie biernego jak i czynnego w niej uczestnictwa, implikuje określone treści kultury, które każdy student będzie mógł samodzielnie dostosowywać do projektowanych lub spodziewanych potrzeb zawodowych, nie będących jednak wprost powtórzeniem aktywności, jakiej oczekuje się w trakcie realizowania praktyki studenckiej. W ofercie przedmiotu mogą znaleźć się wydarzenia kulturalne, spotkania z osobami kultury, wizyty studyjne czy współpraca z instytucjami kultury przy konkretnym projekcie związanym z kulturą. Pierwsza część bloku „Doświadczanie kultury” będzie skoncentrowana na kategorii uczestnictwa w kulturze. Studenci w indywidualnych projektach zaplanują własną aktywność w preferowanej dziedzinie życia kulturalnego. Intencją będzie połączenie możliwości konsumowania kultury z uczestnictwem w twórczym i/lub instytucjonalnym tworzeniu segmentów lub pojedynczych elementów kultury. Aktywność studentów w trakcie realizowania powziętych założeń pozwoli na praktyczne wykorzystanie posiadanej wiedzy, a także kreowanie ich indywidualnych umiejętności twórczych i kierowniczych oraz pogłębionych kompetencji społecznych. Przedmiot jest oparty na modelu tutorialu, a jego podstawową funkcją będzie indywidualny wybór studenta, zarówno w zakresie segmentu kultury, jak również opracowania treści pracy rocznej i formy jej zaprezentowania. Finał tego przedmiotu stanowił będzie rodzaj studenckiego performance. Wspólnym elementem będzie publiczne zaprezentowanie przygotowanego projektu, przed całym rokiem kierunku, ale w zależności od możliwości technicznych i organizacyjnych dopuszcza się prezentację w instytucji kultury.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Student zna i rozumie schemat i zasady funkcjonowania instytucji kultury i przygotowywania wydarzeń kulturalnych (K_W05, K_W06)
- Student zna i rozumie zasady prowadzenia działalności instytucji kultury z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa (K_W07)
- Student zna i rozumie kierunki polityki kulturalnej w celu ochrony dorobku kulturalnego (K_W08)
- Student potrafi pracować pod kierunkiem nad indywidualnym projektem kulturalnym lub w instytucji kultury (K_U01, K_U04)
- Student potrafi zaprezentować własny projekt związany z doświadczaniem kultury (K_U07, K_U09)
- Student jest gotów do pracy na rzecz rozwoju kultury w wymiarze badawczym, analitycznym i instytucjonalnym (K_K02)
- Student jest gotów do zasięgania opinii ekspertów i korzystania z nich w krytyczny sposób (K_K06)
Kryteria oceniania
Wybór tematu projektu we współpracy z opiekunem. Pierwsza część będzie poświęcona opracowaniu planu i strategii projektu kulturalnego w kontakcie z tutorami. Ocena postępów przez tutora.
Możliwość indywidualnego kreowania treści aktywności kulturalnej studenta, z wykorzystaniem tutoriali, które koordynowane będą w trakcie semestru przez kierownika studiów, bądź osobę (tutora) przez niego delegowaną.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Według zaleceń opiekuna projektu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: