- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Laboratorium kryminologiczne 2100-MON-LAKR-OG
Zajęcia będą się składać z 2 elementów.
1. Wprowadzenia, w trakcie którego studenci zapoznają się z metodologią tworzenia akt spraw karnych, a w tym przede wszystkim ze sposobem gromadzenia informacji, protokołami przesłuchań podejrzanych, ofiar oraz świadków, sporządzanymi notatkami i analizami na potrzeby postępowania przygotowawczego oraz sądowego. Innymi słowy będą mogli zobaczyć jak praca organów ścigania przekłada się na materiał dowodowy, a w rezultacie na proces i wymiar kary.
2. Części zasadniczej zajęć, która będzie polegała na zaznajomieniu się z cechami charakterystycznymi danego przestępstwa w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w aktach sądowych. W szczególności będą analizować modus operandi sprawcy, profile sprawców i ofiar określonych przestępstw, czy cechy charakteryzujące dany czyn kryminalny. Pozwoli im to na lepsze zrozumienie określonych przestępstw, ponieważ w bardziej szczegółowy niż dotychczas sposób (np. na wykładzie z kryminologii) będą mogli przyjrzeć się określonym przestępstwom.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza (S1P_W03; S1P_W05; S1P_W07; S1P_W08):
Studenci nauczą się podstaw funkcjonowania instytucji porządku prawnego w demokratycznym państwie prawa, tj. organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Poznają zakres działania oraz kompetencje tych instytucji jak i metody ich pracy.
Nauczą się gromadzenia niezbędnych informacji w kontekście określonych przestępstw oraz dokonywania ich analizy niezbędnych na potrzeby przygotowania materiału dowodowego i procesowego.
Umiejętności (S1P_U01; S1P_U02; S1P_U03; S1P_U04; S1P_U08; S1P_U09; S1P_U10):
Studenci nauczą się oceny działań podejmowanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Nauczą się sporządzania analiz kryminologicznych określonych przestępstw w oparciu o materiały zgromadzone w aktach sądowych.
Kompetencje społeczne (S1P_K03; S1P_K06):
Studenci zostaną uwrażliwieni na kwestie naruszeń praw człowieka w kontekście działań podejmowanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową studenta składają się z 3 elementów. Przygotowanie studenta do zajęć i jego aktywność, zaliczenie kolokwiów oraz zaliczenie kolokwium końcowego (test).
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Stanisław Waltoś, Piotr Hofmański, Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 2023.
2. Proces karny (red. J. Zagrodnik), Warszawa 2019.
3. Ewa Gruza, Mieczysław Goc, Jarosław Moszczyński, Kryminalistyka, czyli o współczesnych metodach dowodzenia przestępstw, Warszawa 2020.
4. E. Gruza, Analiza kryminalna – nowa metoda pracy wykrywczej polskiej policji [w:] Problemy prawa i procesu karnego. Księga poświęcona pamięci prof. A. Kaftala (red. G. Rejman i in.), Warszawa 2008.
5. M. Kobylas, Analiza kryminalna dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego, Szczytno 2014.B. Stromczyński, P. Waszkiwicz, Biały wywiad w praktyce pracy organów ścigania na przykładzie wykorzystania serwisów społecznościowych, Prokuratura i Prawo 5/2014.
6. M. Węglowski, Analiza kryminalna w pracy prokuratora, Prokuratura i Prawo 10/2016.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: