Sztuka pisania tekstów akademickich 2100-BW-L-D1SPTA
Kurs ma za cel zapoznanie Studentów ze strukturą nauk, z obszarem nauk społecznych, a w ich ramach z dyscyplinami właściwymi dla kierunku studiów, tj. nauk o bezpieczeństwie oraz pokrewnymi: nauką o polityce i administracji oraz stosunkami międzynarodowymi.
W ramach części teoretycznej Student pozna istotę działalności naukowej oraz to, co jest jej wynikiem – tekst akademicki. Pozwoli to identyfikować rodzaje publikacji, ich elementy warsztatowe (składowe metodologii badań, kulturę narracji oraz specyfikę języka akademickiego). Kurs w szczególności będzie się koncentrować na funkcji, elementach i standardach działalności naukowej i publikacyjnej, by finalnie doprowadzić Studentów do poznania zasad i standardów oraz dobrych praktyk opracowywania różnych rodzajów tekstów akademickich.
Istotnym elementem zajęć są etyczne, prawne i technologiczne wymogi działalności naukowo-publikacyjnej, a także posługiwanie się w celach badawczych i edukacyjnych zróżnicowanymi źródłami i postaciami wiedzy oraz wynikami badań naukowch.
Element praktyczny kursu będzie polegać na przygotowaniu eseju w standardzie tekstu akademickiego, tzn. uwzględniacjącego zasady/standardy środowiskowe i prawne (np. cytowanie).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W_01. Student zna i rozumie istotę działalności naukowej i publikacyjnej w obszarze nauk społecznych z zachowaniem należytych standardów etycznych i prawnych ochrony właśności intelektualnej (W_09).
W_02. Student zna korzyści i ograniczenia oraz rozumie odpowiedzialność wykorzystywania zróżnicowanych źródeł i technologii w działalności naukowej i publikacyjnej (W_09).
U_01. Student poprzez tekst naukowy w sposób merytoryczny i sprawny komunikuje się w środowisku naukowym i z otoczeniem społecznym (U_06).
K_01. Student potrafi w sposób krytyczny i kompetentny pracować z informacją i wiedzą naukową oraz wykorzystywać ją poprzez działalność publikacyjną do oceny i zmiany rzeczywistości społecznej (K_01; K_05).
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia kursu jest napisanie eseju, w którym zostaną wykorzystane metodologia naukowa oraz zróżnicowane narzędzia dot. pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania danych/informacji.
Praktyki zawodowe
Kurs nie uwzględnia praktyk zawodowych.
Literatura
1. B. Krauz-Mozer, P. Ścigaj, Podejścia badawcze i metodologie w nauce o polityce, Księgarnia Akademicka, Kraków 2013.
2. W. Jakubowski, P. Załęski, Ł. Zamęcki, Nauki o polityce. Zarys koncepcji dyscypliny, Pułtusk – Warszawa 2013.
3. Beata Stępień, Zasady pisania tekstów naukowych. Prace doktorskie i artykuły, PWN, Warszawa 2016.
4. Materiały netograficzne.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: