Planowanie przestrzenne jako komponent społecznego wytwarzania przestrzeni 1900-SM-2-6MP
Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów co umożliwi studentom zastosowanie uzyskanych informacji w rozwiązywaniu zadanych problemów planistycznych. Problemy te wiązać się będą z różnymi sferami zagospodarowania przestrzennego związanymi m.in. z odnową miasta, rewitalizacją i rehabilitacją. W ramach przedmiotu kontynuowane będą prace nad projektem: Rytm życia miasta.
Pełny opis:
W czasie zajęć studenci poznają teoretyczne podstawy planowania przestrzennego oraz organizację i funkcjonowanie systemu planowania przestrzennego w Polsce. W czasie zajęć kwestie teoretyczne powiązane będą z praktyka programowania rozwoju miast i rolą planowania przestrzennego jako instrumentu realizacji różnych zamierzeń związanych z organizacją przestrzeni. Zajęcia podzielone będą na cztery następujące część:
Część 1. Wykłady: System planowania przestrzennego w Polsce
W trakcie wykładu omówione zostaną podstawy teoretyczne planowania przestrzennego na poziomie lokalnym w tym zagadnienia związane ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (podstawy prawne, zakres, struktura, proces sporządzania, sposób wykorzystania) oraz Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i Decyzji o pozwoleniu na budowę. Omówione zostaną szczegółowo relacje pomiędzy tymi dokumentami i związane z nimi konsekwencje dla ładu przestrzennego. Poruszone zostaną również kwestie problemów z kształtowaniem ładu przestrzennego na poziomie lokalnym wynikające z obowiązującego systemu planowania. Wszystkie zagadnienia będą omawiane na przykładzie Warszawy.
Część 2. Ćwiczenia: Przestrzeń miasta jako tworzywo i produkt
W trakcie ćwiczeń studenci będą zapoznawać się z praktycznym wymiarem planowania przestrzennego na poziomie lokalnym. Poznają specyfikę korzystania ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz charakterystyczny dla nich kod graficzny. Będą mieli okazję wykorzystać tą wiedzę, odpowiednio interpretując zapisy Planu Miejscowego dla danego terenu i stosując je przy sporządzaniu koncepcji projektu zabudowy mieszkaniowej. Wielość rozwiązań projektowych dla tego samego terenu, sporządzonych w oparciu o ten sam dokument uzmysłowi studentom specyfikę zapisów Miejscowego Planu.
Część 3. Warsztaty: Odnowa miasta – współczesne podejścia i praktyki
W czasie warsztatów studenci zapoznają się z problematyka degradacji i odnowy miast. Poznają metody delimitacji obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji w mieście. Poznają regulacje prawne dotyczące rewitalizacji w Polsce.
Część 4. Projekt: Rytm funkcjonowania miasta
Kontynuacja projektu, którego celem jest zdiagnozowanie rytmu życia wybranego fragmentu miasta. Podsumowanie przeprowadzonego badania: ocena sposobu funkcjonowania obszaru, przygotowanie rekomendacji zmian i usprawnień w celu wykorzystania walorów obszaru i eliminacji zdiagnozowanych dysfunkcji w organizacji przestrzeni.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
zdalnie
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: