Fotointerpretacja/teledetekcja 1900-7-FTE-PS
Podczas wykładu omówione zostaną zagadnienia dotyczące rejestracji zdjęć lotniczych i satelitarnych, cechy zdjęć (rozdzielczość przestrzenna, rozdzielczość radiometryczna, spektralna, czasowa), kompozycje barwne, historyczne, współczesne oraz planowane misje satelitarne do obserwacji Ziemi. Omówione zostaną metody fotointerpretacji oraz klasyfikacji zdjęć, bazy danych wektorowych i rastrowych w Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, sposoby ich udostępniania, pobierania, oraz obowiązujące układy współrzędnych.
W ramach ćwiczeń studenci zostaną zaznajomieni z obsługą programów ArcGIS (anglojęzyczny pakiet oprogramowania) oraz LAStools w celu wykonywania analiz przestrzennych z wykorzystaniem wielospektralnych danych satelitarnych, Numerycznego Modelu Terenu oraz danych lotniczego skanowania laserowego. Studenci nauczą się pobierać dane teledetekcyjne (zdjęcia lotnicze, satelitarne, dane LiDAR), zwizualizować pobrane dane, interpretować oraz klasyfikować zdjęcia satelitarne. Poznają podstawy przetwarzania danych lotniczego skaningu laserowego w celu generowania rastrowych danych pochodnych, tj. Numeryczny Model Terenu i Numeryczny Model Pokrycia Terenu. Zapoznają się z fachowym słownictwem anglojęzycznym dotyczącym procedur opracowania analiz przestrzennych. Wymagana jest podstawowa znajomość obsługi i funkcjonalności oprogramowania ArcGIS oraz dostępu w ramach pracy własnej do ww. oprogramowania.
W ramach projektu wykonywane są analizy przestrzenne z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS i/lub LAStools obrazujące wybrane studenta zagadnienie. Na ostatnich zajęciach studenci prezentują wyniki swoich projektów.
Nakład pracy studenta: 3 ECTS = 3 × 25h = 75h (w bezpośrednim kontakcie 2 ECTS)
(N) – praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem,
(S) – praca własna (samodzielna) studenta.
Zajęcia (wykład) = 15h (N)
Zajęcia (ćwiczenia) = 15h (N)
• Konsultacje = 5h (N)
• Konsultacje projektu = 10h (N)
• Zaliczenie ćwiczeń, test z wykładu, egzamin = 3h (N)
• Przygotowanie (samodzielne) do egzaminu = 5h (S)
• Samodzielne przygotowanie do ćwiczeń – 1h/tyg. = 7h (S)
• Prace analityczne, projektowe = 15h (S)
RAZEM = ok. 75h
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W06 / K_U02, K_U05 / K_K03 / S1_U04, S1_U06, S1_U07
Po ukończeniu kursu student:
Wiedza:
- zna ogólnodostępne bazy danych satelitarnych i umie z nich skorzystać,
- zna podstawy wizualnej interpretacji zdjęć lotniczych,
- potrafi wyciągać wnioski na temat badanego środowiska na podstawie zdjęć lotniczych i satelitarnych,
- zna podstawy przetwarzania danych z lotniczego skaningu laserowego,
Umiejętności
- potrafi wyszukać i przeszukać bazy danych teledetekcyjnych,,
- potrafi pobrać zobrazowanie satelitarne Landsat oraz wykonać jego klasyfikację,
- umie wykorzystać materiały teledetekcyjne jako dane do analiz przestrzennych.
Kompetencje
Student po ukończeniu zajęć wymieni, nazwie, rozróżni i przedstawi metody pozyskiwania danych satelitarnych i lotniczych, wymieni wady i zalety poszczególnych metod przetwarzania danych; dokona wyboru produktów teledetekcyjnych odpowiednich do zastosowania w analizowanym zjawisku. Oceni prawidłowość zastosowania danych teledetekcyjnych w poszczególnych obszarach.
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne w postaci testu wyboru z pytaniami otwartymi z zagadnień omawianych na wykładzie, ćwiczenia zaliczenie na ocenę. Na ocenę końcową z ćwiczeń składają się: średnia z wykonywanych prac, ocena z kolokwium oraz ocena z samodzielnie realizowanego projektu (w stosunku 10/45/45). Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, dopuszczalne są 2 usprawiedliwione nieobecności. Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonane i zaliczone. Wszystkie zaległe prace muszą zostać oddane do oceny najpóźniej do ostatniego tygodnia semestru, w którym realizowane są zajęcia. Podczas sesji egzaminacyjnej istnieje możliwość poprawy oceny z ćwiczeń.
Na ocenę końcową składa się ocena z ćwiczeń i ocena z wykładu (w stosunku 50/50), decydująca jest ocena z wykładu. Pozytywna ocena z ćwiczeń jest podstawą do przystąpienia do egzaminu.
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów; w zakresie: 51-60% ocena dostateczna, 61-70% - dostateczna plus, 71-80% - dobra, 81-90% - dobra plus, 91-100% - bardzo dobra.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Ciołkosz A., Kęsik A. (1989), Teledetekcja satelitarna, Warszawa, PWN.
Sanecki Józef (2006), Teledetekcja. Pozyskiwanie danych, Warszawa, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
Strony internetowe:
http://archiwum.miir.gov.pl/media/54427/Teledetekcja_w_planowaniu_przestrzennym.pdf
https://pzgik.geoportal.gov.pl/imap/
http://szkolenialidar.gugik.gov.pl/szkolenia/materialy-szkoleniowe/
http://www.esa.int/esaEO/index.html
https://directory.eoportal.org/web/eoportal
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: