Zasady gospodarowania surowcami 1900-5-ZGS
Surowce naturalne i walory środowiska w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zadania geologii gospodarczej. Podstawy prawne działalności geologicznej i wydobycia kopalin. Organy i zadania administracji geologicznej i górniczej. Prawo geologiczne i górnicze. Najważniejsze ustawy regulujące gospodarkę surowcami. Podstawy prawne gospodarowania przestrzenią rolniczą i leśną. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Prawo wodne. Organy i zadania administracji gospodarowania przestrzenią rolno-leśną. Występowanie obszarów naturalnych zagrożeń geologicznych i podstawy prawne ich wyznaczania. Podstawy prawne rekultywacji i rewaloryzacji środowiska przyrodniczego.
Zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student zdobywa podstawy wiedzy w zakresie gospodarowania surowcami naturalnymi i zasobami środowiska przyrodniczego przydatnych przy planowaniu przestrzennym. Poznaje akty prawne regulujące wykorzystanie surowców. Rozumie pojęcie surowca naturalnego i jego znaczenie w gospodarce. Jest przygotowany do samodzielnego wykorzystania (i analizy) ocen oddziaływania na środowisko w zakresie działalności górniczej, rolniczej, waloryzacji obiektów przyrody nieożywionej i ożywionej. Zna prawne podstawy rekultywacji i rewaloryzacji terenów poeksploatacyjnych.
Kryteria oceniania
Wykonanie pracy semestralnej.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Szamałek K., 2007, Podstawy geologii gospodarczej i gospodarki surowcami mineralnymi, PWN, Warszawa.
Radecki W., 2009, Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych – Komentarz. Stan prawny na dzień 1 stycznia 2009 roku, Warszawa.
Kodeks Dobrej praktyki Rolniczej, 2004, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Warszawa.
Dwucet K., Krajewski W., Wach J., 1992, Rekultywacja i rewaloryzacja środowiska przyrodniczego, Skrypty UŚ 478, Wyd. Uniwersytet Śląski, Katowice.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: