Teoria gospodarki przestrzennej 1900-5-TGP
Teoretyczna i praktyczna problematyka gospodarowania przestrzenią i planowania jej wykorzystania z punktu widzenia różnych podmiotów w tym podmiotów administracji publicznej (także w skali międzynarodowej). Omówienie paradygmatów gospodarki przestrzennej, obszaru zainteresowań, metod badawczych. Przedstawienie przestrzennych aspektów funkcjonowania gospodarki, państwa i społeczeństwa. Omówienie podstawowych teorii z zakresu gospodarki przestrzennej. Lokalizacja działalności człowieka i jej wpływ na jakość przestrzeni. Uwarunkowania, procesy i mechanizmy kształtowania przestrzeni na poziomie lokalnym. Gospodarka przestrzenna na obszarach zurbanizowanych. Regiony, ich typy oraz modele rozwoju regionalnego. Procesy globalizacji i ich wpływ na gospodarkę przestrzenną w innych skalach. Polityka przestrzenna: cele i instrumenty.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W01, K_W05 / K_U02, K_U03 / K_K01
Student posiada wiedzę na temat teorii rozwoju lokalnego i regionalnego oraz podstawowych teorii dotyczących lokalizacji działalności gospodarczej. Potrafi interpretować zjawiska i procesy rozwojowe, wyjasnić ich przyczyny, przebieg i skutki.
Kryteria oceniania
test
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Domański, R. Gospodarka przestrzenna; Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002.
Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, Warszawa, marzec 1999.
Kukliński, A. Gospodarka przestrzenna Polski: diagnoza, rekonstrukcja, prognoza; KPZK PAN, Biuletyn z. 125, PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: