Podstawy prawne administracji publicznej 1900-5-PPAP
Treść wykładów:
1. 1. Administracja publiczna - zagadnienia ogólne. Administracja jako organizacja i jako działalność. Definicje negatywne i pozytywne administracji publicznej. Cechy specyficzne administracji publicznej (wg Maxa Webera). Konstytucyjne uwarunkowania administracji publicznej. Zasada pomocniczości. Zasada rzetelnej i sprawnej administracji. Zasada demokratycznego państwa prawnego.
2. Prawo administracyjne - zagadnienia ogólne. Źródła prawa administracyjnego. Pojęcie prawa publicznego, prawa administracyjnego, stosunków administracyjno-prawnych. Administracyjny typ stosowania prawa.
3. Władztwo administracyjne. Sankcje w prawie administracyjnym. Publiczne prawa podmiotowe. Odpowiedzialność w prawie administracyjnym.
4. Podziały terytorialne.
5. Aparat administracyjny. Więzi wewnątrz administracji publicznej. Kierowanie, nadzór, kontrola, współdziałanie. Koncentracja i dekoncentracja. Centralizacja i decentralizacja.
6. Organ administracji.
7. Samorządy.
8. Zakład administracyjny.
9. Administracja centralna.
10. Terenowa administracja rządowa. Zespolenie administracji.
11. Samorząd terytorialny.
12. Rzeczy publiczne.
13. Pracownicy administracji.
14. Prawne formy działania administracji.
15. Sądowa kontrola administracji.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Dzięki uczestnictwu w wykładach student pogłębia wiedzę na temat organizacji administracji publicznej w Polsce. Umie odróżnić działania administracji unormowane przez prawo administracyjne od działań unormowanych w prawie cywilnym. Rozumie mechanizmy funkcjonowania administracji publicznej oraz mechanizmy stosowania prawa administracyjnego. Jest w stanie dokonać krytycznej oceny informacji na temat administracji publicznej.
Kryteria oceniania
Wykład kończy się egzaminem.Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Podstawą oceny jest poprawność merytoryczna, kompletność, spójność oraz uporządkowanie odpowiedzi.
Ocena z egzaminu stanowi 100% oceny z przedmiotu.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
J. Zimmerman, Prawo administracyjne, Warszawa 2016.
Wierzbowski M. (red.), Prawo administracyjne, Warszawa 2017.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: