Podstawy administracji publicznej 1900-1-PAP-E
Cykl wykładów rozpoczyna omówienie podstawowych pojęć i przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z organizacja i funkcjonowaniem administracji publicznej. Zrozumienie znaczenia administracji publicznej dla przebiegu procesów rozwoju wymaga cofnięcia się do jej historii i o mówienia rożnych modeli administracji a także przyczyn zmian jakie następowały na przestrzeni wieków. Organizacja życia społecznego i procesy kształtowania przestrzeni przebiegały bowiem zawsze w ramach odpowiednich, tworzonych celowo struktur administracyjnych. Struktury te kształtowane były zgodnie z panującymi ideologiami i systemami politycznymi, a ich kształt i trwałość zależały od wielu czynników, wśród których do najważniejszych należały te o charakterze politycznym. Badanie procesów rozwoju w różnych skalach przestrzennych nie może abstrahować od problematyki administracji publicznej, gdyż zarządzanie rozwojem ma miejsce w ramach jednostek terytorialnych o określonych granicach. Władza publiczna ma w swej jurysdykcji określone terytorium, którego granice to granice jednostek administracyjnych. Planowanie przestrzenne także dotyczy terenów pokrywających się z granicami administracyjnymi. Kurs na temat podstaw administracji publicznej obejmuje także tematykę administracji międzynarodowej i ponadnarodowej. Administracje te odgrywają w niektórych dziedzinach duże znaczenie ze względu na internacjonalizacje relacji gospodarczych i i w innych dziedzinach, które mają wpływ na rozwój. Poza kwestiami organizacyjnymi w czasie wykładów przedstawiona zostanie problematyka funkcji administracji, jej miejsca w budowaniu i realizacji polityki rozwoju, relacji miedzy polityką a administracją, kadr w administracji publicznej. Omówione zostaną także współczesne problemy funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce w kontekście kompetencji i zadań związanych z planowaniem i zarządzaniem rozwojem lokalnym i regionalnym.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Słuchacz posiada wiedzę na temat historii administracji publicznej, podstawowych zasad jej organizacji i funkcjonowania. Rozumie role i znaczenie administracji publicznej w procesach rozwoju. Potrafi powiązać współczesny system zarządzania rozwojem w Polsce z organizacja struktury administracji publicznej.
Kryteria oceniania
egzamin pisemny w formie testu
Literatura
J. Hausner, 2001, Studia z zakresu zarządzania publicznego, Kraków, AEK
H. Izdebski, 2001, Historia administracji, PWN, Warszawa
J. Staniszkis, 1972, Patologie struktur organizacyjnych, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: