Hydrologia stosowana 1900-1-HYDS-F
Przedmiot „Hydrologia stosowana” składa się z 2 części: wykładu (15 godzin) oraz ćwiczeń (15 godzin). Wykłady nawiązują do wiadomości podstawowego kursu hydrologii i dotyczą:
- rodzaju i dostępności zasobów wodnych w Polsce;
- oceny zagrożeń związanych z niedoborem i nadmiarem wody;
- monitoringu hydrologicznego.
Ponadto, omawiane są źródła informacji hydrologicznej (bazy danych pomiarowych, mapy hydrograficzne). Część uwagi poświęcona jest prognozom zjawisk hydrologicznych i rożnym formom ich prezentacji. Omawiane są potencjalne źródła błędów.
Ćwiczenia obejmują praktyczne aspekty przygotowania charakterystyk hydrologicznych, ich interpretacji oraz analizy kompleksowej.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
zdalnie
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student zna źródła danych hydrologicznych, potrafi zastosować proste metody analizy ilościowej danych z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej. Student rozumie i interpretuje wyniki prognoz hydrologicznych.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia ćwiczeń: obecność na zajęciach (dopuszczalne są 2 usprawiedliwione nieobecności), oddanie i zaliczenie wszystkich projektów. Pełne wersje projektów są przekazywane do sprawdzenia nie później niż tydzień od terminu jego omówienia na zajęciach. Nieobecność na zajęciach nie zwalnia z wykonania projektu. W przypadku nieobecności na zajęciach konieczne jest zgłoszenie się do prowadzącego ćwiczenie i uzgodnienie terminu oddania zaległych materiałów. Kurs kończy się egzaminem w formie pisemnej. Ocena z ćwiczeń ma 50% udziału w ocenie końcowej z przedmiotu.
W związku w z pandemią roku 2020, egzamin pisemny zostanie zaliczony na ocenę na podstawie pisemnego podsumowania i wniosków dot. każdego wykładu wygłoszonego on-line. Prace te powinny być składane przed upływem tygodnia po wykładzie.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Byczkowski A. Hydrologia ogólna, t. 1-2, wyd. SGGW.
Gutry-Korycka M., Sadurski A. , Kundzewicz Z. W., Pociask-Karteczka J, Skrzypczyk L., 2014 Zasoby wodne a ich wykorzystanie Nauka 1, 77-98
Kundzewicz Z., Zalewski M., Kędziora A, Pierzgalski E. Zagrożenia związane z wodą 2010, Nauka 4, 87-96
Pocisk-Karteczka J. (red.) 2003, Zlewnia. Właściwości i procesy. Wyd UJ.
Tokarczyk T, Szalinska W. Otop I., Bedryj M., 2017, Zarządzanie ryzykiem suszy. Monografie Komit. Gosp. Wodnej PAN z 40
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: