GIS w geografii fizycznej 1900-1-GISGF-F
Cel przedmiotu:
Przedstawienie podstawowych informacji o systemach GIS i metodach geostatystycznych stosowanych w geografii fizycznej.
Treść:
Definicja i funkcje systemów geoinformacyjnych. Środowisko przyrodnicze i sposoby jego prezentacji na mapach cyfrowych. Formaty danych przestrzennych i sposoby ich zapisu. Tworzenie geograficznej bazy danych. Metody interpolacji i generalizacji danych przestrzennych. Cyfrowy model rzeźby terenu i przykłady jego zastosowań. Łączenie treści map, analiza danych przestrzennych. Problem skali i propagacji błędów.
Zajęcia są prowadzone w formie wykładu oraz ćwiczeń komputerowych
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student powinien znać i umieć zastosować podstawowe metody geoinformacyjne stosowane w geografii fizycznej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę w następującej kolejności
1, Ćwiczenia (80%). Zaliczenie na ocenę na podstawie projektu zaliczeniowego oraz wykonanie wszystkich ćwiczeń na poszczególnych zajęciach. Dopuszczalna liczba nieobecności nieusprawiedliwionych wynosi 2. Dopuszczalna całkowita liczba nieobecności na zajęciach (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) wynosi 7. Student nieobecny na zajęciach (bez względu na przyczynę) jest zobowiązany do nadrobienia powstałych w ten sposób zaległości w ćwiczeniach w ciągu dwóch tygodni od zakończenia nieobecności. Bieżąca ocena pracy na zajęciach – 50% oceny końcowej, projekt zaliczeniowy wykonywany w ciągu kilku ostatnich zajęć – 50 % oceny końcowej.
2. Wykład (20%). Zaliczenie na ocenę w formie pisemnej lub ustnej z zakresu materiału omawianego na zajęciach. Dopuszczalna liczba nieobecności nieusprawiedliwionych wynosi 1. Dopuszczalna całkowita liczba nieobecności na zajęciach (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) wynosi 3. Student nieobecny na zajęciach (bez względu na przyczynę) jest zobowiązany do nadrobienia powstałych w ten sposób zaległości w ciągu dwóch tygodni od zakończenia nieobecności
Literatura
Kistowski M., Iwańska, 1997, Systemy Informacji Geograficznej, Bogucki Wyd. Nauk., Poznań.
Longley P.A., Goodchild D.J, Maguire D.J., Rhind D.W., 2006, GIS Teoria i praktyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
Magnuszewski A., 1999, GIS w geografii fizycznej, PWN, Warszawa
Stach A., 2009, Analiza struktury przestrzennej i czasoprzestrzennej maksymalnych opadów dobowych w Polsce w latach 1956-1980. Wydawnictwo Naukowe UAM w Serii Geografia nr 85. Poznań
Urbański J., 2008, Gis w badaniach przyrodniczych, Wyd. Uniw. Gdański
Werner P., 2004, Wprowadzenie do systemów geoinformacyjnych, WGiSR UW, Jark Sp. z o.o., Warszawa
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: