Metody ilościowe w NoPiA (poziom średniozaawansowany) 1600-SZD-SPEC-MI-PA
Zajęcia poświęcone stosowaniu metod analizy statystycznej przy interpretacji wyników ilościowych badań społecznych, przygotowujące uczestników do bezpośredniego wykorzystania w swojej pracy naukowej wyników badań ilościowych. W trakcie zajęć studenci będą mieli okazję prowadzić własny projekt badawczy z wykorzystaniem danych (do wyboru): ogólnodostępnych badań realizowanych w Polsce (jak ESS, EVS, WVS, ISSP i inne) lub wyników badań ilościowych wywołanych przez Doktoranta (np. w ramach dysertacji doktorskiej). Zajęcia mają na celu praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności nabytywch w trakcie zajęć z metodologii badań ilościowych, uzupełnionych o podstaw statystyki. W ramach zajęć planowane jest rozwinięcie wiedzy i umiejętności w zakresie: wnioskowania statystycznego, testowania hipotez, analizy czynnikowej, analizy regresji liniowej i logistycznej, z wykorzystaniem programu dedykowanego statystycznej analizie danych. Zakres tematyczny zajęć (omówionych analiz statystycznych i problemów badań ilościowych) będzie zależał od potrzeb Doktorantów.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza | Zna i rozumie:
WG_01 w stopniu umożliwiającym rewizję istniejących paradygmatów - światowy dorobek, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe – właściwe dla danej dyscypliny w ramach nauk społecznych
WG_02 - główne tendencje rozwojowe dyscyplin w ramach nauk społecznych, w których odbywa się kształcenie
WG_03 - metodologię badań naukowych w obrębie dyscyplin naukowych z dziedziny nauk społecznych
WK_01 - fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji z perspektywy nauk społecznych
Umiejętności | Potrafi:
UK_05 - posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego z wykorzystaniem fachowej terminologii właściwej danej dyscyplinie w ramach nauk społecznych w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w międzynarodowym środowisku naukowym i zawodowym
Kompetencje społeczne | Jest gotów do:
KO_01 - wypełniania zobowiązań społecznych badaczy i twórców
KO_02 wypełniania zobowiązań społecznych i podejmowania działań na rzecz interesu publicznego, zwłaszcza w zakresie inicjowania działań na rzecz interesu publicznego
KO_03 - myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy
Kryteria oceniania
Opis wymagań związanych z uczestnictwem w zajęciach, w tym dopuszczalnej liczby nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach (dopuszczalna jest 1 nieobecność) i prowadzenie projektu badawczego, którego postępy będą monitorowane z tygodnia na tydzień.
Zasady zaliczania zajęć i przedmiotu (w tym zaliczania poprawkowego): Na ocenę z przedmiotu składa się aktywność na zajęciach oraz esej - raport z własnego badania ilościowego (oddanie go w terminie I lub poprawkowym)
Metody weryfikacji efektów uczenia się: esej-projekt
Kryteria oceniania: Zawartość merytoryczna raportu z badań ilościowych: poprawność użytych metod statystycznych, doboru pytań badawczych, sformułowanych hipotez, analiz i wnioskowania (75%), oraz strona formalna: poprawność i czytelność graficznych form przedstawiania danych, sporządzania przypisów, formatowania tekstu raportu (25%).
Praktyki zawodowe
-
Literatura
G. Wieczorkowska, J. Wierzbiński, Statystyka: analiza badań społecznych, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2010.
J. Jóźwiak, J. Podgórski, Statystyka od podstaw, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2012.
R. Szwed, Metody statystyczne w naukach społecznych: elementy teorii i zadania, Lublin : Wydawnictwo KUL, 2009.
M. Nawojczyk, Przewodnik po statystyce dla socjologów, SPSS Polska, Kraków 2004.
J. Górniak, J. Wachnicki, Pierwsze kroki w analizie danych. SPSS for Winows. A. Field, Discovering Statistics Using SPSS (and sex and drugs and rock'n'roll) SAGE, 2004, rozdz. 8.
M. Sobczyk, Statystyka opisowa, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: