Dydaktyka Szkoły Wyższej 1500-SDN-DSW-JJ
Zajęcia służą praktycznemu przygotowaniu doktorantek i doktorantek do pracy dydaktycznej oraz udziału w pracach podmiotów kolegialnych odpowiedzialnych za jakość oferty dydaktycznej UW.
Część zajęć poświęcona zostanie omówieniu rozwiązań systemowych obowiązujących na Uniwersytecie Warszawskim w obszarze kształcenia studentów. Porozmawiamy o Regulaminie Studiów jako „konstytucji dla studenta” oraz o programie studiów jako dokumencie tworzącym ramy dla kształcenia na danym kierunku studiów. Nauczymy się też z niego korzystać. Wskażemy czynniki determinujące wymagania programu studiów (m.in. oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego, ramy europejskiego systemu szkolnictwa wyższego, regulacje prawa krajowego) oraz wspólnie zdefiniujemy rolę doktorantów i nauczycieli akademickich w kształtowaniu nie tylko zajęć, ale całego programu studiów. Zastanowimy się wspólnie, w jaki sposób możemy dbać o stałe doskonalenie jakości kształcenia na naszej uczelni i jaką rolę w procesie tym odgrywa ewaluacja zajęć oraz ocena pracy dydaktycznej.
Doktorantki i doktoranci zmierzą się także z zadaniem przygotowania sylabusa własnych zajęć, które swoimi celami, formą i metodami wpisywać się będą w wymagania określone w programie wybranego kierunku studiów. Przed przystąpieniem do prac nad sylabusami zapytamy o ich znaczenie. Komu potrzebny jest sylabus? Jaką pełni funkcję? Do czego winien, a do czego bywa wykorzystywany na uniwersytecie? Podczas kolejnych zajęć przeanalizujemy kluczowe jego elementy czyli efekty uczenia się, metody dydaktyczne prowadzące do ich osiągnięcia oraz metody weryfikacji efektów naszej dydaktycznej pracy.
W cyklu 2023Z:
Zajęcia służą praktycznemu przygotowaniu doktorantek i doktorantek do pracy dydaktycznej oraz udziału w pracach podmiotów kolegialnych odpowiedzialnych za jakość oferty dydaktycznej UW. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności (potrafi)
UU_02
planować zajęcia lub grupy zajęć w danej dyscyplinie humanistycznej i realizować je z wykorzystaniem
nowoczesnych metod i narzędzi
W zakresie wiedzy:
Doktorant/Doktorantka:
1) zna wymagania Polskiej Ramy Kwalifikacji i regulacje prawne wpływające na kształt programów studiów,
2) zna ciała kolegialne uczelni, od których zależy program studiów i doskonalenie jakości kształcenia studentów,
3) zna zasady ewaluacji zajęć i oceny pracy dydaktycznej.
W zakresie umiejętności:
Doktorant/Doktorantka:
1) potrafi prawidłowo sformułować efekty uczenia się (tak, by były jasne, specyficzne i możliwe do osiągnięcia),
2) potrafi dobrać formę zajęć, metody dydaktyczne i metody weryfikacji adekwatne do zakładanych efektów uczenia się,
3) potrafi przygotować sylabus własnych zajęć,
4) potrafi prawidłowo oszacować nakład pracy studenta wyrażony w pkt ECTS.
W zakresie kompetencji społecznych:
Doktorant/Doktorantka:
1) rozumie potrzebę i jest gotowy do kolegialnej refleksji nad kształceniem i metodami jego doskonalenia.
Kryteria oceniania
Udział w ćwiczeniach jest obowiązkowy. Dopuszczalne są cztery nieobecności i nie wymagają one ani usprawiedliwienia ani zaliczenia.
Obowiązuje zaliczenie bez oceny (zal). Warunkiem zaliczenia jest odpowiednia frekwencja, aktywność na zajęciach i zaliczenie pracy pisemnej w postaci sylabusa.
Literatura
●1) Regulaminu Studiów UW
2) Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (we wskazanych fragmentach)
3) rozporządzenie MNiSW z 27 IX 2018 r. w sprawie studiów: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001861/O/D20181861.pdf
4) rozporządzenie MNiSW z 14 XI 2018 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002218/O/D20182218.pdf
5) wybrane uchwały URK: https://dokumenty.uw.edu.pl/dziennik/DURK/SitePages/Strona%20g%C5%82%C3%B3wna.aspx
W cyklu 2023Z:
● Regulaminu Studiów UW |
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Efekty uczenia się: W zakresie umiejętności: W zakresie kompetencji społecznych: Kryteria oceniania: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: