Use of genomic editing through CRISPR/Cas9 for the protection of species of agricultural interest - CRISPRes 1400-4EU-CRISPR
Zajęcia są dedykowane wszystkim studentom zainteresowanym metodami inżynierii genetycznej i edytowaniem genomu, zwłaszcza genomów roślin. Szczególnie przydatne mogą być dla osób planujących badania naukowe z wykorzystaniem materiału roślinnego, jak również przyszłym pracownikom jednostek odpowiedzialnych za badania i rozwój w firmach biotechnologicznych.
Zajęcia mają dostarczyć absolwentom przede wszystkim wiedzy na temat metod biologii molekularnej używanych do edycji genomu roślinnego, hodowli roślin in vitro, identyfikacji chorób roślin. Studenci po ukończeniu kursu będą w stanie zaplanować i przeprowadzić eksperymenty mające na celu uzyskanie wektorów służących do edycji genomu i wykorzystanie ich do modyfikacji tkanek roślinnych pochodzących z różnych gatunków. Studenci będą mieli okazję zdobyć umiejętność krytycznej oceny danych analizowanych w czasie warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych (stacjonarnych albo wirtualnych).
Celem zajęć jest też zdobycie umiejętności w dziedzinie prezentacji danych naukowych w formie raportu końcowego, przygotowywanego w grupach, co wpłynie też pozytywnie na zdolności do komunikacji w języku obcym i współpracy w zespole.
W ciągu pięciu dni przewidziane są następujące aktywności:
Dzień 1
Interakcje gospodarz-patogen
Ćwiczenia w szklarniach, fenotypowanie roślin
Dzień 2
Wstęp do CRISPR - wykład
Rozmnażanie roślin - wykład
Laboratorium komputerowe - zaprojektuj swój własny eksperyment CRISPR/Cas9
Immersive videos
Dzień 3
Wykorzystanie CRISPR/Cas9 do edycji nieroślinnych genomów wykład
Laboratorium komputerowe - analiza wyników sekwencjonowania
Interactive e-lab
Dzień 4
Zajęcia w szklarni, genotypowanie roślin po edycji CRISPR/Cas9
Laboratorium - weryfikacja mutacji off-target
Dzień 5
Dyskusja w formie tzw. „round table” na temat podstaw legislacyjnych stosowanie technologii CRISPR w obrębie Unii Europejskiej
Prezentacja projektów w formie zdalnej telekonferencji (2h) po zakończeniu stacjonarnej części warsztatów, około 2 miesiące później, przed zakończeniem semestru letniego.
ZAPISY:
Zgłoszenia mailowe do 1 marca 2024 na adres koordynatorki:
k.labedzkadm@uw.edu.pl Mail proszę zatytułować „CRISPRes 2024 application”. Rejestracja odbywa się w drodze konkursu. W zgłoszeniu chęci udziału w Szkole Letniej, poza informacją o spełnianiu kryteriów, powinien się znaleźć także krótki (ok. 200 słów) list motywacyjny oraz informacja o średniej ocen ze studiów.
UWAGA:
Koszty transportu, wyżywienia i noclegów w trakcie zajęć są finansowane z funduszu 4EU+, zatem wyłonieni w rekrutacji studenci nie ponoszą bezpośrednich kosztów związanych z uczestnictwem. Kurs odbywa się po zakończeniu zajęć semestru letniego (Szkoła letnia).
Kierunek podstawowy MISMaP
biologia
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Absolwent:
• ma wiedzę w obszarze biologii molekularnej i biotechnologii, rozumie znaczenie postępu nauk biotechnologicznych dla rolnictwa i rozwoju (K_W01)
• zna i świadomie interpretuje nowinki współczesnej biotechnologii i potrafi poddać je krytycznej ocenie, wie jak zastosować najnowsze odkrycia biotechnologii (K_W03)
• ma wiedzę z zakresu statystyki, wykorzystuje narzędzia matematyczne do opisu zjawisk biologicznych (K_W04)
• zdaje sobie sprawę, że eksperyment jest podstawą nauk empirycznych i ma podstawy metodologiczne umożliwiające mu zaproponowanie edycji CRISPR w celu weryfikacji hipotezy badawczej (K_W04)
• ma szeroką wiedzę na temat metody edycji genomu CRISPR/Cas9, potrafi zaplanować eksperyment i zastosować tę metodę samodzielnie (K_W08)
• wykazuje umiejętność biegłego posługiwania się słownictwem fachowym w dziedzinie biotechnologii, w języku angielskim (K_W12)
UMIEJĘTNOŚCI
Absolwent:
• Stosuje podstawowe techniki właściwe dla biotechnologii, metody biologii molekularnej i metodę edycji genomu CRISPR, zwłaszcza w odniesieniu do roślin użytkowych (K_U01)
• Wykazuje umiejętność posługiwania się językiem nowożytnym (angielskim) na poziomie B2+ w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury naukowej i komunikację z cudzoziemcami (K_U02)
• Potrafi zdobywać i wykorzystywać informacje ze żródeł elektronicznych np. baz danych i narzędzi bioinformatycznych dostępnych online (K_U03)
• Przeprowadza proste zadania badawcze lub ekspertyzy np. klonowanie, tansformacja, pod okiem opiekuna (K_U04)
• Stosuje metody matematyczne i statystyczne do opisu zjawisk i analizy danych (K_U05)
• Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych empirycznych i literaturowych. (K_U07)
• Wykazuje umiejętność pracy w zespole (K_U10)
• Ocenia zagrożenia dla środowiska związane ze stosowaną technologią CRISPR/Cas9 skuteczne przeciwdziałania tym zagrożeniom (K_U15)
• Potrafi zbierać i opracowywać dane wykorzystując narzędzia bioinformatyczne, potrafi wykonać złożone operacje analityczne z użyciem ogólnie dostępnych narzędzi informatycznych (K_U17)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Absolwent:
• Wykazuje zrozumienie zjawisk i procesów biologicznych w przyrodzie (K_K01)
• Docenia wartość matematycznych i statystycznych narzędzi stosowanych w biotechnologii (K_K02)
• Wykazuje odpowiedzialność za powierzony zakres prac badawczych, za pracę własną i innych (K_K03)
• Ma nawyk korzystania z obiektywnych źródeł informacji naukowej oraz posługiwania się zasadami krytycznego wnioskowania przy rozstrzyganiu praktycznych problemów (K_K04)
Kryteria oceniania
Zaliczeniem przedmiotu będzie konkurs polegający na prezentacji dotyczącej zagadnień poruszanych na zajęciach. Studenci będę zobowiązani przygotować prezentację, w małych, międzynarodowych grupach, przez okres 2 miesięcy. Następnie poszczególne grupy wygłoszą swoje wystąpienie podczas zdalnego spotkania. Wykładowcy i studenci wspólnie wybiorą najlepsze wystąpienie.
Literatura
• Plant Genome Editing with the CRISPR system, methods, and protocols. (2019) Y.Qi Editor, doi: 10.1007/978-1-4939-8991-1
• The CRISPres Handbook (2023). Published by the CRISPres project
Uwagi
W cyklu 2023L:
ZAPISY: UWAGA: |
W cyklu 2024L:
ZAPISY: UWAGA: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: