Techniki izotopowe -W 1400-225TIZOT-W
Zagadnienia teoretyczne i praktyczne, w tym: podstawy oddziaływania promieniowania jonizującego z materią, sporządzanie instrukcji technologicznej pracy z izotopami promieniotwórczymi, sporządzanie zamówienia zakupu źródeł promieniotwórczych, wykorzystanie urządzeń służących do detekcji promieniowania, praktyczne zastosowanie izotopów w wybranych dziedzinach biologii, np. do znakowania szlaków metabolicznych, oznaczeń kwasów nukleinowych, oznaczeń aktywności enzymów i in. a także badania skażeń promieniotwórczych i postępowanie z odpadami radioaktywnymi.
Symulacja postępowania w przypadku zdarzenia radiacyjnego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Poznanie terminologii związaną z promieniowaniem jonizującym (K_W09 Os2).
2. Nabycie właściwych nawyków i metod postępowania zapewniających bezpieczną pracę z wykorzystaniem substancji promieniotwórczych (K_W09 Os2).
3. Poznanie najnowszych zastosowań zjawiska promieniotwórczości, metod eksperymentalnych i urządzeń badawczo-pomiarowych (K_W09 Os2).
4. Rozpoznanie na czym polega etyka badawcza i znaczenie zjawiska promieniotwórczości dla ewolucji organizmów i funkcjonowania społeczeństwa (K_W09 Os2).
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest ocena z egzaminu pisemnego. Na egzamin składają się pytania testowe pojedynczego wyboru oraz pytania opisowe, krótkiej odpowiedzi. Dodatkowo, student uzyskuje punkty dodatnie za prezentacje seminaryjne. Punkty te są doliczane do końcowego wyniku egzaminu.
Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie 60% punktów.
Praktyki zawodowe
Uzyskanie wiedzy praktycznej pozwalającej na wykonanie doświadczeń badawczych z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych oraz na właściwe postępowanie z odpadami promieniotwórczymi.
Hasło: OD ŹRÓDłA DO ODPADÓW.
Literatura
Energia jądrowa i promieniotwórczość, Andrzej A. Czerwiński; Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, 1998
Promienie niezgody, Paweł ŁukaszUrba, Michał Adam Bazałą, Robert Tomasz Kuthan, UW, Koło Naukowe Radiobiologii, 2003
Promieniowanie jonizujące i środowisko; Aleksandra Skłodowska, Bożena Gostkowska, Wyd. naukowe SCHOLAR, 1994
Elementy nauki o promieniowaniu jądrowym dla kierunków ochrony środowiska, Wojciech Szymański, Wyd. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 1999
Chemia jądrowa, Jerzy Sobkowski, Małgorzata Jelińska-Kazimierczuk, Wyd. Adamantan, 2006
Chemia radiacyjna i ochrona radiologiczna, Jerzy Sobkowski, Wyd. Adamantan, 2009
Literatura do przedmiotu może być aktualizowana zgodnie z postępem wiedzy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: