Podstawy ekologii lasu naturalnego -W 1400-216PELN-W
Kurs "Podstawy ekologii lasu naturalnego" obejmuje zagadnienia z zakresu biogeografii (rozmieszczenie różnych typów lasów na kuli ziemskiej, czynniki klimatyczne i geologiczne decydujące o zasięgu lasów), geobotaniki leśnej (lasotwórcze gatunki drzew w Polsce, czynniki decydujące o składzie gatunkowym i rozmiarach drzew w lesie oraz ich przeżywalności) ekologii roślin (strategie życiowe drzew) i przede wszystkim szeroko pojętej ekologii ekosystemów leśnych (zdolność drzew do modyfikowania warunków środowiskowych; martwe drewno w lesie - jego charakterystyka, klasyfikacja, rola ekologiczna, ilość; rola naturalnych zaburzeń w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych: pożary, gradacje owadów, czynniki klimatyczne; teoria cyklu mozaikowego; znaczenie skal czasowych i przestrzennych dla zrozumienia funkcjonowania świata żywego; mechanizmy inwazji i migracji organizmów w ekosystemach leśnych). Zajęcia obejmują 30 godzin wykładów prowadzonych w budynku Wydziału Biologii w semestrze zimowym. W trakcie wykładów studenci otrzymują teoretyczne podstawy do zrozumienia funkcjonowania ekosystemów leśnych. Duży nacisk jest położony na charakterystykę lasu naturalnego oraz jego funkcjonowania w zestawieniu z przeciętnym lasem gospodarczym.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
Ma wiedzę w zakresie podstawowej terminologii stosowanej w ochronie środowiska przyrodniczego i ekologii. Zna przebieg podstawowych procesów ekologicznych. (K_W02)
Zna podstawowe metody i techniki pomiarowe zjawisk przyrodniczych. (K_W03)
Wykonuje samodzielnie lub w zespole proste obserwacje i doświadczenia przyrodnicze oraz analizuje i interpretuje wyniki w świetle obowiązujących teorii naukowych. (K_U01)
Potrafi stosować podstawowe metody statystyczne i informatyczne do opisu wyników swoich doświadczeń. (K_U02)
Stosuje podstawowe metody zbierania danych ekologicznych w terenie. (K_U07)
Potrafi współpracować w grupie podczas wykonywania zadań badawczych i prawidłowo rozstrzygać dylematy związane z wykonywaną pracą. (K_K05)
Kryteria oceniania
Wykład kończy się egzaminem ustnym
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Gutowski J. M., Bobiec A., Pawlaczyk P., Zub K. 2004. Drugie życie drzewa. WWF, Hajnówka-Białowieża.
Silva Fennica vol. 45(5). 2011. Northern Primeval Forests - Ecology, Conservation and Management.
Obidziński A. 2001. Zaburzenie jako element dynamiki lasu. Sylwan, 5: 51-59.
Pullin A. 2004. Biologiczne podstawy ochrony przyrody. PWN, Warszawa.
Ralska-Jasiewiczowa M. 1991. Ewolucja szaty roślinnej. Strony 106-127 w: Starkel L. red. Geografia Polski. Środowisko przyrodnicze. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Seneta W., Dolatowski J. 2000. Dendrologia. PWN, Warszawa.
Szwagrzyk J. 2000. Rozległe naturalne zaburzenia w ekosystemach leśnych: ich zasięg, charakter i znaczenie dla dynamiki lasu. Wiad. Ekol. XLVI, 1: 3 - 19.
Wejner J. 1999, 2003. Życie i ewolucja biosfery. PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: