Ocena oddziaływania na środowisko 1400-216OOS
Zasoby przyrody, twory przyrody, środowisko przyrodnicze. Skala problemów środowiskowych: lokalne, regionalne, globalne. Ogólne zasady gospodarowania zasobami odnawialnymi i nieodnawialnymi. Idea zrównoważonego rozwoju - ekologiczne warunki korzystania z zasobów Ziemi. Podstawy prawne - polskie i międzynarodowe - dotyczące ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ), systemy zarządzania środowiskiem (ISO 14001, EMAS, BSI). Kategorie uciążliwości inwestycji i obiektów istniejących (oceny na etapie projektowania, realizacji inwestycji oraz w trakcie pracy obiektu). Rola inwestora i służb ochrony środowiska w procedurach OOŚ. Komunikacja społeczna konsultacje społeczne i negocjacje sozotechniczne. Ocena lokalizacji i stosowanej technologii. Metody obliczeniowe w przygotowaniu raportów OOŚ. Oddziaływania maksymalne. Raporty OOŚ dla wybranych gałęzi przemysłu (przemysł wydobywczy, metalurgiczny, energetyka), przedsięwzięć komunikacyjnych, budowlanych i innych. Zasady opracowywania operatów OOŚ. Zasady wydawania decyzji zobowiązujących do przestrzegania OOŚ (pozwolenia zintegrowane). Decyzje polityczno-gospodarcze a procedury OOŚ.
ĆWICZENIA
Praca na ćwiczeniach oparta o tzw. „case-study” w formie konserwatorium. Analizowane przykłady mogą być wybrane przez studenta i przedstawione do akceptacji prowadzącemu. Jeśli student nie dokona wyboru we wskazanym przez prowadzącego czasie, wybór zostanie dokonany przez prowadzącego zajęcia.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student nabywa umiejętności wymienione w opisie przedmiotu.
K_W01 Rozumie złożone zjawiska i procesy ekologiczne.
K_W02 Zna czynniki wpływające na stan przyrody i środowiska.
K_W03 Zna nowoczesne techniki stosowane w ocenie stanu oraz metody ochrony przyrody i środowiska.
K_W05 Wie jakie są przyczyny degradacji gleby, zasobów wodnych i krajobrazu.
K_U02 Przewiduje kierunek zmian środowiska przyrodniczego pod wpływem różnych czynników.
K_U03 Wykazuje umiejętność biegłego posługiwania się literaturą naukową w języku polskim i obcym.
K_U04 Potrafi, bazując na wiedzy teoretycznej, praktycznie stosować obowiązujące przepisy dotyczące ochrony przyrody, środowiska i planowania przestrzennego
K_U07 Potrafi identyfikować przyczyny degradacji ekosystemów wodnych i lądowych.
K_U08 Określa aktualny stan środowiskowy konkretnego ekosystemu na podstawie dostarczonych danych fizyko-chemicznych i biologicznych oraz własnych obserwacji.
K_U10 Potrafi zbierać i interpretować dane empiryczne.
K_U12 Posiada umiejętność wygłoszenia wystąpień ustnych w języku polskim i języku obcym, dotyczących zagadnień szczegółowych z zakresu monitoringu i rekultywacji środowiska przyrodniczego.
K_K05 Rozumie potrzebę ustawicznego uaktualniania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ochrony przyrody, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.
K_K06 Potrafi odpowiednio określić priorytety służące rozwiązaniu problemów w zakresie ochrony środowiska i przyrody. Posiada wysoki poziom świadomości ekologicznej.
K_K07 Rozumie konieczność stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w życiu codziennym oraz gospodarce.
K_K09 Posiada nawyk korzystania z obiektywnych źródeł informacji naukowej.
K_K10 Wykazuje zdolność i umiejętność pracy zespołowej.
Kryteria oceniania
Każdy uczestnik ćwiczeń musi przygotować 2 seminaria w ramach zaliczenia i Zajęcia kończą się egzaminem obejmującym materiał z ćwiczeń i wykładów . Egzamin testowy – 60% dobrych odpowiedzi odpowiada ocenie dostatecznej. Dopuszczalne 2 nieobecności
Literatura
Studentom wypożyczane są wszystkie materiały do wykładu i ćwiczeń. Każdy student może otrzymać materiały w formie elektronicznej ( nie ma możliwości umieszczenia ich w USOS)
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: