Planowanie przestrzenne 1400-215PLANP
Tematyka
Planowanie przestrzenne, gospodarka przestrzenna i polityka przestrzenna - podstawowe pojęcia. Krótki zarys ewolucji osiedli ludzkich i krajobrazu kulturowego od czasów przedindustrialnych do dnia dzisiejszego. Współczesne podejście do planowania przestrzennego i jego historyczne uwarunkowania. Planowanie przestrzenne jako narzędzie kształtowania zrównoważonego rozwoju. Podstawy prawne i administracyjne planowania przestrzennego obowiązujące obecnie w Polsce na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Zarys przepisów prawa krajowego regulujących planowanie przestrzenne w relacji do zaleceń Unii Europejskiej. Procedury opracowania, uzgadniania i zatwierdzania planów zagospodarowania przestrzennego; rola partycypacji społecznej. Zakres i forma dokumentów planistycznych. Przyrodnicze, kulturowe, społeczne i ekonomiczne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ich synteza w trakcie procesów planistycznych i decyzyjnych. Harmonizacja przestrzenna konkurencyjnych form użytkowania terenu i kształtowanie zrównoważonego ładu przestrzennego jako główne wyzwanie dla współczesnego planowania. Znaczenie badań przyrodniczych w procesie planowania przestrzennego; polska tradycja ekofizjografii. Podstawy waloryzacji przyrodniczej terenu - określanie predyspozycji i ograniczeń przyrodniczych do lokalizacji określonych funkcji oraz identyfikacja zasobów nienaruszalnych. Wykorzystanie wiedzy o zależnościach ekologicznych do oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i projektowania optymalnej struktury użytkowania terenu. Problemy zachowania i ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz kształtowania przyjaznego ludziom środowiska w krajobrazach wiejskich i zurbanizowanych. Projektowanie korytarzy ekologicznych i sieci terenów otwartych. Rozwiązywanie konfliktów przestrzennych między utrzymaniem trwałych i różnorodnych ekosystemówzagospodarowaniem terenu. Metody i techniki pozyskiwania potrzebnej informacji o środowisku przyrodniczym, analizy i interpretacji danych, opracowania map ekologicznych i formułowania wytycznych do planu.
Organizacja zajęć. W skład zajęć wchodzą wykłady, seminaria, ćwiczenia oraz indywidualne projekty studentów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
- Szerokie rozumienie pojęcia środowisko i przestrzeń
- Podstawowa wiedza o zasadach planowania pzestrzennego
- Planowanie z wyobraźnią
- Projekt samodzielnego oracowania planu zagospodarowania dla wybranego terenu i przyjetych kryteriów
Kryteria oceniania
Zaliczenie ćwiczeń na podstawie:
- wykonanych zadań czastkowych
- projektu zagospodarowania wybranej przestrzeni i obrona projektu
Zaliczenie egzaminu:
- egzamin pisemny testowo-opisowy
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Adolf Szponar: Fizjografia urbanistyczna. (Physiography in Urban Planning). PWN Warszawa 2003.
Andrzej Richling, Jerzy Solon: Ekologia krajobrazu. (Landscape Ecology). PWN 2002.
Monica Turner, Robert Gardner, Robert O'Neill: Landscape Ecology. Springer 2001. (ang.)
Richard Forman: Land Mosaics: the ecology of landscapes and regions. Cambridge University Press1995.
Janusz Bogdanowski (red.): Architektura krajobrazu. (Landscape Architecture). PWN 1979.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: