Monitoring środowiska i bioindykacja -W 1400-215MSB-W
Treść zajęć: Cele i zasady monitoringu, monitorowanie kompleksowe. Systemy i techniki pomiarowe w monitoringu środowiska. Podstawowe wskaźniki i dopuszczalne normy stanu środowiska - powietrza, wody i gleby. Reprezentatywność laboratoriów, kalibracja i interkalibracja metodyk, certyfikacja materiałów odniesienia, archiwizacja prób, banki gatunków i materiałów środowiskowych. Monitoring powietrza, wód podziemnych i powierzchniowych oraz osadów, gleby i gruntów. Monitoring skażeń promieniotwórczych. Ocena stanu środowiska na podstawie występowania specyficznych gatunków oraz zmian ilościowych składników biocenozy. Gromadzenie i opracowywanie danych z monitoringu. Sieć monitoringu polskiego - powiązania z monitoringiem europejskim i światowym. Celem zajęć będzie poznanie metod dostarczających informacji o stanie środowiska na przykładzie oceny skażeń środowiskowych za pomocą monitoringu aparaturowego i biomonitoringu.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Poznanie terminologii związanej z monitoringiem środowiskowym i bioindykacją (K_W02 Os1).
2. Rozpoznanie na czym polega etyka badawcza i znaczenie monitoringu środowiska dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństwa, zna mające zastosowanie akty prawne i normy (K_W08 Os1).
3. Poznanie najnowszych metod eksperymentalnych i urządzeń badawczo-pomiarowych stosowanych w monitoringu środowiska i bioindykacji (K_W03 Os1).
Kryteria oceniania
Egzamin, z zależności od prowadzącego blok tematyczny, ma formę testu jednokrotnego wyboru lub testu opisowego. Warunkiem zdania egzaminu jest zaliczenie min. trzech z czterech części, odpowiadającym poszczególnym blokom tematycznym oraz uzyskanie sumarycznie 60% punktów.
Literatura
Toksykologia; pod redakcją Witolda Seńczuka: Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2002
Ekotoksykologia. Rośliny, gleby, metale ; red. Małgorzata Wierzbicka, Uniwersytet Warszawski, 2015
Promienie Niezgody: Urban, Bazała, Kuthan; Koło Naukowe Radiobiologii, Warszawa 2003
Ochrona Środowiska - Księga eko-testów do pracy w szkole i w domu: Manfred Hafner, 1993, ISBN 83-900724-0-8
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: