- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Trujące rośliny lecznicze 1400-122ZP-OG
Pełny opis:
Plan zajęć obejmuje cztery warsztaty plenerowe w formie spacerów w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz po puszczach i lasach usytuowanych na obrzeżach Warszawy oraz sześć tradycyjnych spotkań w sali wykładowej/ćwiczeniowej, podczas których odbywać się będą ćwiczenia indywidualne, jak i w grupach wraz z własnym i udostępnionym zielnikiem, a także wykłady i dyskusje. Dodatkowo, Studenci poznają przykłady różnych gatunków roślin trujących i dowiedzą się dlaczego są trujące. Studenci poznają sposoby identyfikacji gatunków roślin, pozwalających na rozróżnienie roślin jadalnych od trujących, z uwzględnieniem strategii adaptacyjnych rozwiniętych przez rośliny w celu przetrwania. Ponadto, Studenci poznają sposoby, w jakie rośliny trujące mogą być równocześnie wykorzystane do produkcji leków. Przedstawione będą przykłady powszechnie jadalnych warzyw, które w określonych warunkach mogą również okazać się trujące, a także, na co powinniśmy uważać w procesie ich przygotowywania do spożycia.
Szczegółowa tematyka ćwiczeń:
1. Praca z zielnikiem – jak stworzyć swój pierwszy zielnik? Znaczenie zielnika. Przyjrzenie się gatunkom roślin będącym zarówno trującymi, jak i leczniczymi – porównanie ich budowy anatomicznej i właściwości biochemicznych, poznanie zasad bezpieczeństwa przy zbieraniu surowców leczniczych. (Ćwiczenia i wykłady)
2. Praca z zielnikiem- poznanie morfologii i anatomii wybranych gatunków roślin toksycznych i leczniczych. Rozróżnianie kluczowych cech anatomicznych przy identyfikacji wybranych gatunków. (Ćwiczenia i wykłady)
3. Spacer w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. (Warsztat plenerowy - część pierwsza)
4. Spacer w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. (Warsztat plenerowy - część druga)
5. Toksykologia roślin leczniczych: wybrane gatunki o działaniu hepatotoksycznym i nefrotoksycznym, ich związki aktywne. (Ćwiczenia i wykłady)
6. Toksykologia roślin leczniczych: wybrane gatunki o działaniu neurotoksycznym oraz kardiotoksycznym, ich związki czynne. (Ćwiczenia i wykłady)
7. Spacer po lasach Choszczówki – jak środowisko naturalne wpływa na morfologię rośliny ? (Warsztat plenerowy - część trzecia)
8. Spacer po lasach Choszczówki – rozwój strategii adaptacyjnych roślin do rozwoju w warunkach niesprzyjających. (Warsztat plenerowy - część czwarta)
9. Poznanie roślin wykazujących działanie gastrotoksyczne i alergizujące. Przedstawienie metabolitów wtórnych zawartych w wybranych roślinach. (Ćwiczenia i wykłady)
10. Poznanie roślin wykazujących działanie uzależniające, a także ogólne przedstawienie metabolitów wtórnych zawartych w wybranych roślinach i ryzyko, jakie niesie ich spożywanie. (Ćwiczenia i wykłady)
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- odczuwa potrzebę poszerzania zainteresowań (K_K01)
- zachowuje ostrożność w wyrażaniu opinii i wniosków z przeprowadzonych badań naukowych
(K_K04)
- jest otwarty na nowe idee (K_K07)
- potrafi przekazać społeczeństwu doniesienia o najnowszych wynikach badań dotyczących
identyfikacji i lokalizacji różnych gatunków roślin w świetle zmieniającego się klimatu (K_K08)
- potrafi właściwie stworzyć własny zielnik wraz z opisem zawartych w nim gatunków roślin.
Kryteria oceniania
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest obecność na co najmniej 85% zajęć. Egzamin ustny w formie dyskusji i zaliczenia własnego zielnika. Kryterium zaliczenia jest wykazanie, że opanowana została wiedza przedstawiona na ćwiczeniach- kluczowe elementy morfologii przy identyfikacji poszczególnych gatunków roślin.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Jacek Drobnik: Zielnik i zielnikoznawstwo, Wydawnictwo naukowe PWN.
2. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski: Botanika- Morfologia (tom 1) oraz Botanika- Systematyka (tom 2), Wydawnictwo Naukowe PWN.
3. Łukasz Łuczaj: Dziki Ogród, Nasza Księgarnia.
4. Francois Couplan, Gerard Debuigne: Wielki zielnik roślin leczniczych.
5. Broda B., Mowszowicz J. 2000. Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
6. Mowszowicz J. 1982. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin trujących
i szkodliwych. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa.
7. van Wyk B.-E., Wink M. 2008. Rośliny lecznicze świata, MedPharm Polska.
8. M. E. Senderski. 2016. Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie,
9. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok. 2007. Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Uwagi
W cyklu 2023L:
Zajęcia składają się z 6 spotkań w formie wykładów (każdy trwa 2 godziny 15 minut) oraz 4 spotkań w formie spacerów plenerowych (każdy trwa 2 godziny 15 minut). Dokładne daty spotkań plenerowych mogą ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych. |
W cyklu 2024L:
Zajęcia składają się z 6 spotkań w formie wykładów (każdy trwa 2 godziny 15 minut) oraz 4 spotkań w formie spacerów plenerowych (każdy trwa 2 godziny 15 minut). Dokładne daty spotkań plenerowych mogą ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: