Genetyka z inżynierią genetyczną M 1400-114GEN-M
Pełny opis przedmiotu
Program wykładu: Przegląd problemów rozwiązywanych przez współczesną genetykę. Przykłady doświadczeń i podejść eksperymentalnych, które pozwoliły na zrozumienie podstawowych procesów biologicznych. Genetyka klasyczna, podstawowe terminy, prawa i zastosowania. Metody analizy genetycznej bakterii, grzybów i wyższych organizmów. DNA jako materiał genetyczny. Replikacja DNA. Kod genetyczny i biosynteza białek. Manipulowanie genami - techniki inżynierii genetycznej. Analiza restrykcyjna. Metody sekwencjonowania DNA i identyfikacji sekwencji homologicznych. Metody klonowania genów. Struktura i działanie genu prokariotycznego. Genetyczna regulacja procesów metabolicznych. Amplifikacja fragmentów DNA za pomocą techniki PCR i zastosowania tej techniki w różnych dziedzinach (kryminalistyka, archeologia, badanie pokrewieństwa pomiędzy osobnikami). Struktura i działanie genu eukariotycznego. Proces składania genów. Mechanizmy regulacji genetycznej na poziomie transkrypcji. Regulacja post-transkrypcyjna. Rola małych cząsteczek RNA w regulacji genetycznej. Genetyczna regulacja procesów różnicowania i rozwoju na przykładzie Drosophila. Geny w procesie nowotworzenia. Wirusy onkogeniczne, których materiałem genetycznym jest DNA i retrowirusy. Genetyczne podstawy zjawiska odporności, powstawanie przeciwciał i receptorów limfocytów T. Podstawy genomiki i proteomiki. Genetyka a ewolucja - ewolucja na poziomie molekularnym. Ważniejsze zastosowania technik inżynierii genetycznej w biotechnologii, rolnictwie i medycynie. Terapia genowa. Społeczny odbiór prac, w których stosuje się inżynierię genetyczną (GMO). Genetyka człowieka. Dziedziczenie inteligencji, pamięci i cech osobowości.
Program ćwiczeń: Podstawy genetyki klasycznej. DNA jako materiał genetyczny. Mutacje. Kod genetyczny. Struktura i ekspresja genu prokariotycznego. Struktura i ekspresja genu eukariotycznego. Inżynieria genetyczna. Genetyka człowieka. Podstawy genetyki populacji.
Ćwiczenia nie mają formy zajęć laboratoryjnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza w zakresie:
1. podstaw genetyki i biologii molekularnej;
2. podstawowej terminologii stosowanej w genetyce i biologii molekularnej.
Umiejętności:
1. rozpoznaje i wyjaśnia zjawiska związane z organizacją i ekspresją informacji genetycznej;
2. czyta ze zrozumieniem teksty dotyczące genetyki w zakresie zdobytej wiedzy;
3. potrafi samodzielnie studiować poleconą literaturę i korzystać z zasobów internetu.
Kompetencje społeczne:
1. wykazuje potrzebę aktualizowania wiedzy z zakresu genetyki i biologii molekularnej, w szczególności wiedzy dotyczącej ochrony środowiska i przyrody.
Kryteria oceniania
egzamin testowy - test jednokrotnego wyboru
Literatura
Genetyka molekularna. Red. Piotr Węgleński. PWN 2006.
Biochemia. Krótkie wykłady. David B. Hades. PWN 2005
Genomy. T. A. Brown. PWN 2001
Genetyka. Ilustrowany przewodnik. Eberhard Passarge Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2004
Genetyka człowieka. Rozwiązywanie problemów medycznych. B.R. Korf, 2003.
Concepts of Genetics. W. S. Klug, M. R Cummings, C. Spencer. 2006
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: