Enzymologia I 1400-114ENZ1
Zajęcia mają charakter laboratoryjny, a ich celem jest nauczenie i zapoznanie studentów ze współczesnymi technikami i metodami przydatnymi w pracy z enzymami. W skład zajęć wchodzą następujące zadania rachunkowe, laboratoryjne i komputerowe:
1.Przeliczenia biochemiczne i enzymatyczne. Podstawy spektrofotometrii
2. Zastosowanie enzymów stosowanych w diagnostyce i analityce. Oznaczanie aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej w surowicy krwi królika;
3. Wpływ rozpuszczalników organicznych na stabilność enzymów na przykładzie dehydrogenazy alkoholowej. Oznaczanie aktywnoci enzymów metodą fluorescencyjną.
3. Zastosowanie enzymu do produkcji leku. Wykorzystanie tyrozynazy izolowanej z pieczarki dwuzarodnikowej (Agaricus isporus) do wytwarzania L-DOPA. Wyznaczanie aktywności właściwej enzymu;
4. Badanie kinetyki reakcji chemicznych i enzymatycznych przy użyciu programu komputerowego Gepasi. Zastosowanie programów komputerowych do analizy budowy przestrzennej enzymów. Przeszukiwanie enzymatycznych baz danych.
5. Izolowanie i oczyszczanie dehydrogenazy mleczanowej metodą chromatografii powinowactwa. Sporządzanie bilansu oczyszczania tego enzymu.
Dokładny opis ćwiczeń znajduje się w skrypcie do zajęć zamieszczonym na stronie WWW przedmiotu w postaci pliku PDF
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po opanowaniu materiału objętego ćwiczeniami student:
Wykazuje znajomość podstaw nauk przyrodniczych, kategorii pojęciowych i terminologii przyrodniczej oraz znajomość rozwoju metod badawczych. (K_W02)
Wykazuje znajomość matematyki i statystyki na poziomie pozwalającym na opisywanie zjawisk przyrodniczych; wykorzystuje narzędzia matematyczne do opisu zjawisk biologicznych. (K_W03)
Wykazuje znajomość podstawowych technik i narzędzi w badaniach zjawisk przyrodniczych i rozumie znaczenie pracy doświadczalnej w biotechnologii oraz potrafi opisać znaczenie analiz molekularnych w badaniach biologicznych i medycznych. (K_W04)
Ma wiedzę dotyczącą wykorzystania technicznych i technologicznych aspektów biotechnologii. (K_W05)
Stosuje podstawowe techniki, właściwe dla biotechnologii. (K_U01)
Wykazuje umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji, w tym ze źródeł elektronicznych. (K_U03)
Przeprowadza proste zadania badawcze lub ekspertyzy pod okiem opiekuna. (K_U04)
Wykonuje w laboratorium proste pomiary fizycznochemiczne lub/i biologiczne oraz dokonuje obserwacji, oraz stosuje, na poziomie podstawowym, metody matematyczne i statystyczne do opisu zjawisk i analizy danych. (K_U05)
Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych z różnych źródeł. (K_U06)
Wykazuje zrozumienie zjawisk i procesów biologicznych w przyrodzie. (K_K01)
Rozwija akceptującą postawę wobec metod matematycznych i statystycznych stosowanych w biotechnologii. (K_K02)
Wykazuje odpowiedzialność za własną pracę i powierzony sprzęt; wykazuje poszanowanie pracy własnej i innych. (K_K03)
Wykazuje zdolność do efektywnej pracy w zespole. (K_K04)
Kryteria oceniania
Do zaliczenia pracowni jest wymagana obecność na co najmniej 85% zajęć, zaliczenie na ocenę sprawozdań z poszczególnych ćwiczeń oraz praca na zajęciach w sposób pozwalający pozytywnie ocenić wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, jakie w toku zajęć uzyskał (opisane w sylabusie jako przedmiotowe efekty kształcenia). Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest też zdanie końcowego egzaminu. Zakres egzaminu (pytania otwarte) obejmuje materiał będący treścią seminariów i ćwiczeń: obliczenia biochemiczne i enzymatyczne, elementarne prawa termodynamiczne, podstawy kinetyki chemicznej i enzymatycznej, elementy katalizy enzymatycznej. Ocena końcowa jest wypadkową sumy średniej oceny ze sprawozdań oraz oceny z egzaminu.
Praktyki zawodowe
nie
Literatura
A. Zgirski, R. Gondko Obliczenia Biochemiczne, PWN, Warszawa 1998
J.M Berg, J.L. Tymoczko, L. Stryer Biochemia, Rozdziały 3,4, 8-10, PWN, Warszawa 2005
http://www.chem.qmul.ac.uk/iubmb/enzyme/
http://www.gepasi.org
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: