Paleontologia stosowana-wdw 1300-WPSTW
Ogólne wiadomości na temat znaczenia paleontologii i sposobów jej wykorzystania w naukach o Ziemi. Podstawowe informacje dotyczące mikroorganizmów kopalnych: otwornic, promienic i małżoraczków, konodontów i skolekodontów, oraz mikroskamieniałości szkarłupni i kręgowców i ich znaczenia praktycznego dla nauk geologicznych. Podstawowe wiadomości z zakresu paleobotaniki i palinologii oraz wykorzystania praktycznego skamieniałości roślin kopalnych. Sposoby preparacji makro- i mikroskamieniałości.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student posiada podstawowe wiadomości na temat kopalnych mikroorganizmów i znaczenia mikroskamieniałości dla nauk o Ziemi oraz na temat świata roślinnego w przeszłości geologicznej. Potrafi rozpoznać przedstawicieli grup mikroskamieniałości najbardziej przydatnych w badaniach geologicznych. Zna zasadnicze metody preparacji makro- i mikroskamieniałości i niektóre z nich umie zastosować w praktyce.
K_W12 - posiada ogólną wiedzę o organizmach kopalnych (bezkręgowcach, kręgowcach, roślinach i mikroorganizmach), zna podstawowe skamieniałości charakterystyczne dla wszystkich systemów fanerozoiku
K_U10 - potrafi oznaczać skamieniałości do szczebla gromady, rozpoznawać rodzaje poznane na zajęciach i określać na ich podstawie wiek skał
K_K01 - współdziała w grupach laboratoryjnych i na kursach terenowych
K_K04 - jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i w czasie kursów terenowych
Kryteria oceniania
Dopuszczalna nieobecność na wykładzie: obecność nieobowiązkowa.
Dopuszczalna nieobecność na ćwiczeniach: 2 razy.
Sprawdzian pisemny i praktyczne rozpoznawanie okazów. Oceniana jest umiejętność rozpoznawania skamieniałości poznanych na ćwiczeniach oraz zaangażowanie w trakcie zajęć.
Zaliczenie w terminie poprawkowym: kolokwium przed końcem semestru.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Łuczkowska, E. 1993. Mikropaleontologia. Protozoa. Wydawnictwa AGH; Kraków.
Boudagher-Fadel, M.K., 2013. Biostratigraphic and Geological Significance of Planktonic Foraminifera. (2nd ed.). Office of the Vice Provost Research, University College London, London, 1-287p.
Murray, J.W., 2006. Ecology and Applications of Benthic Foraminifera. Cambridge University Press, Cambridge, 1-426.
Taylor, T.N. 2008. Paleobotany. The biology and evolution of fossil plants. Elsevier; Amsterdam.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: