Praktikum sedymentologiczne 1300-WPSEDP-GGG
Przedmiot obejmuje zagadnienia związane z procesami zachodzącymi na powierzchni ziemi, zwłaszcza z procesami akumulacji i erozji, prowadzącymi do powstawania skał osadowych. Obejmuje szeroki zakres pojęć podstawowych oraz metodykę badań sedymentologicznych. Podczas wykładów przedstawione są zagadnienia obejmujące: procesy sedymentacyjne, ich energię, materiał osadowy, rolę biosfery; czas a sedymentacja; tempo depozycji i tempo sedymentacji, związek sedymentacji z diastrofizmem i klimatem; związek sedymentologii z hydrologią, petrologią, stratygrafią, analizą facjalną.
Ćwiczenia i laboratoria opis cech teksturalnych i strukturalnych skał osadowych, obejmują analizę profili skał osadowych jako zapisu przebiegu sedymentacji; interpretację modeli facjalnych w analizie basenów sedymentacyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent:
K_W01 - Rozumie zjawiska fizyczne, geologiczne zachodzące w przyrodzie.
K_W02 - Zna, rozumie i interpretuje procesy oraz zjawiska rozgrywające się w przeszłości i współcześnie na powierzchni Ziemi i w jej wnętrzu.
K_W03 - Zna i rozumie powiązanie nauk geologicznych z naukami matematycznymi, fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi
K_W10 - Ma wiedzę na temat doboru i wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych i/lub polowych do rozwiązywania problemów geologicznych.
K_W18 - Zna i rozumie zasady planowania badań z wykorzystaniem technik i narzędzi badawczych.
K_U01 - Umie makroskopowo rozpoznawać minerały i skały. Potrafi zastosować odpowiednie klasyfikacje.
K_U02 - Umie zanalizować proces prowadzący do powstania skały i wyjaśnić jej genezę.
K_U11 - Potrafi w sposób zrozumiały, w mowie i na piśmie, przedstawiać problemy geologiczne, geofizyczne oraz inżynierskie. Potrafi korzystać z norm oraz klasyfikacji.
K_U12 - Potrafi dokonać krytycznej analizy wyników pomiarów, obserwacji lub obliczeń teoretycznych wraz z ilościową oceną dokładności wyników.
K_K01 - Rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi.
K_K02 - Jest gotów do poszerzenia i pogłębienia wiedzy, przy czym jest świadomy zagrożeń przy pozyskiwaniu informacji z niezweryfikowanych źródeł, w tym z internetu.
K_K05 - Ma świadomość rozstrzygającej roli eksperymentu, pomiarów, badań w weryfikacji hipotez.
Kryteria oceniania
Zajęcia składają się z 10 spotkań po 3h (10h wykładów i 20h ćwiczeń). Zajęcia zaliczane są na podstawie ocen operatów wykonywanych na poszczególnych ćwiczeniach oraz kolokwium końcowego. Kolokwium ma formę pisemną, obejmuje całość zagadnień prezentowanych podczas wykładów i ćwiczeń i ma formę pisemną. Składa się z części testowej, krótkich otwartych pytań, rysunków do objaśnienia oraz przekrojowego pytania, które wymaga szerszej odpowiedzi.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Gradziński, R., Kostecka, A., Radomski, A. 1986. Zarys sedymentologii. Wydawnictwa Geologiczne; Warszawa.
2. Reading, H.G. 2004. Sedimentary Environments and Facies. Blackwell Science.
3. Allen, J.R.L. 1970. Physical Processes of Sedimentation.
4. Nichols, G. 1999. Sedimentology and Stratigraphy.
5. Roniewicz, P. (red.) 1999. Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej. Wydanie VII. PAE; Warszawa.
6. Allen, P. H. 2000. Procesy kształtujące powierzchnię Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: