Paleobotanika z elementami botaniki-wdw 1300-WPBBW
Wykład ma za zadanie: zapoznanie studentów z elementarnymi informacjami z dziedziny botaniki: podstawy systematyki, elementy geografii roślin, podstawowe pojęcia z dziedziny anatomii roślin, cykle rozwojowe roślin. Informacje te stanowią bazę podstawowych pojęć używanych podczas dalszych wykładów na których studenci zaznajamiają się z początkami życia na ziemi, ,,wyjściem’’ roślin na ląd i pojawieniem się roślin naczyniowych i ich wczesną dywersyfikacją. W toku dalszych wykładów omawiane będzie pojawienie się i zróżnicowanie wyżej zorganizowanych grup roślin zarodnikowych formujących karbońskie zbiorowiska węglotwórcze oraz pojawienie się nasienności (u kopalnych i występujacych do dziś grup roślin nagonasiennych). Dalsze wykłady poświęcone będą rozwojowi flor mezozoicznych i narodzinom roślin okrytonasiennych. Problematyka związana z florami kenozoiku - szczególnie florą neogenu i plejstocenu kończy cykl wykładów.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci po cyklu wykładów i ćwiczeń powinni nauczyć się podstawowych pojęć w dziedzinie botaniki, zapoznać się szczegółowo z ewolucją świata roślin fanerozoiku, z najważniejszymi wydarzeniami dotyczacymi tej grupy organizmów żywych - wyjściem roślin na ląd, powstaniem roślin naczyniowych, narodzinami nasienności, wyróżnicowaniem roślin okrytonasiennych oraz umieć biegle rozpoznawać skamieniałości (wraz z ich budową) z poszczególnych grup systematycznych roślin notowanych w stanie kopalnym.
K_W03 - zna szczegółową budowę anatomiczną, mineralogię szkieletu, systematykę,
stany zachowania, rozumie przydatność dla biostratygrafii i interpretacji paleośrodowisk wybranych grup mikroskamieniałości,
K_W04 - zna metody statystyczne dla celów korelacji, klasyfikacji powtarzalnych cech geologicznych oraz biometrii,
K_W05 - ma wiedzę na temat modeli środowiska geologicznego i geograficznego, baz
geoprzestrzennych danych geologicznych i środowiskowych, posiada
znajomość specjalistycznego oprogramowania, wprowadzania, przetwarzania i sposobów wizualizacji danych w programach opartych na bazach danych geologicznyc
K_W09 - ma wiedzę na temat warunków geologicznych Polski w podziale regionalnym, w tym: regionalizację geologiczną Polski, piętra strukturalne, historię basenów sedymentacyjnych, obszary występowania złóż, ma wiedzę na temat budowy geologicznej wybranych regionów na świecie oraz treści seryjnych i specjalistycznych map geologicznych,
K_W12 - zna podstawy metod pozwalających na prezentację wyników badań w ujęciu statystycznym. Zna metody referowania wyników badań oraz referowania stanu wiedzy odnoszącej się do tych badań na podstawie istniejącej literatury krajowej i obcej; zna i prawidłowo stosuje terminy w języku obcym (j. angielskim) w zakresie geologii, ze szczególnym uwzględnieniem terminologii związanej z wdrażaniem europejskich norm.
Kryteria oceniania
Student powinien być obecny na wykładach i robić notatki. Zaliczenie wykładu - zdobycie oceny pozytywnej z egzaminacyjnej pracy pisemnej. Zaliczenie poprawkowe ma podobny charakter. Nieobecność na pięciu wykładach skutkuje niezaliczeniem wykładu.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Szweykowska, A., Szweykowski, J. 1993. Botanika - systematyka. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa
Taylor T., Taylor E., Krings M. 2009 PALEOBOTANY The Biology and Evolution of Fossil Plants, Second Edition Elsevier
Steward and Rothwell 1993. Paleobotany and the Evolution of Plants. Cambridge.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: