Metody komputerowe i GIS w geologii inżynierskiej, geomechanice i geofizyce 1300-WMKGG-GES
Ćwiczenia poświęcone są przygotowaniu uczestników kursu do wykonywania analiz przestrzennych z wykorzystaniem narzędzi systemu informacji przestrzennej (GIS) oraz numerycznego modelowania oddziaływania obiektów budowlanych na podłoże gruntowo-skalne.
W ramach przedmiotu przewiduje się zajęcia praktyczne w pracowni komputerowej obejmujące 3 bloki tematyczne dotyczące: geologii inżynierskiej, geomechaniki oraz geofizyki.
W ramach zajęć pierwszego bloku studenci zapoznają się z zastosowaniem GIS w geologii inżynierskiej. Studenci będą pracować w programie ArcGIS oraz programach na licencji opensource QGIS i SAGA. W ramach prowadzonych ćwiczeń studenci stworzą bazę danych oraz wykonają analizy przestrzenne wybranych parametrów wodnogruntowych (rodzaj gruntu, nośność gruntu, głębokość zwierciadła wody gruntowej, analiza spadków terenu na podstawie numerycznego modelu terenu).
Drugi blok tematyczny poświęcony jest wykorzystaniu narzędzi informatycznych w zagadnieniach geomechanicznych. Studenci zapoznają się ze źródłami danych przestrzennych oraz utworzą geobazę plikową w celu wykonania zaawansowanych analiz geoprzestrzennych. Efektem będzie wytypowanie obszarów podatnych na rozwój współczesnych procesów geodynamicznych, a następnie ocena stateczności masywów skalnych w poszczególnych obszarach zagrożonych.
W ramach trzeciego bloku studenci zapoznają się z programem do modelowania numerycznego metodą elementów skończonych PLAXIS. Studenci będą modelować wybrane problemy z zakresu współoddziaływania podłoża gruntowego i obiektu budowlanego (np. osiadanie budowli, stateczność skarpy, proces konsolidacji).
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się w zakresie wiedzy:
K_W01 - ma wiedzę na temat procesów i czynników kształtujących Ziemię w zakresie geologii ogólnej ze szczególnym uwzględnieniem hydrogeologii, geologii inżynierskiej, tektoniki i kartografii geologicznej, gospodarki surowcami mineralnymi jak również ochrony środowiska
K_W08 - ma wiedzę w zakresie specjalistycznych programów komputerowych, zna zasady metodyczne modelowania geologicznego, ma wiedzę w zakresie planowania badań w celach modelowych, zna zasady schematyzacji warunków geologicznych dla potrzeb modelowych
Efekty uczenia się w zakresie umiejętności:
K_U01 - stosuje zaawansowane techniki badań laboratoryjnych (petrograficzne, geochemiczne, hydrochemiczne, geotechniczne, hydrogeologiczne, geoinżynierskie)
K_U07 - potrafi wydzielić jednorodne warstwy geologiczno-inżynierskie, posiada umiejętność opracowania i analizy atlasu geologiczno-inżynierskiego terenu, potrafi zidentyfikować geozagrożenia w środowisku geologiczno-inżynierskim, zna zasady dokumentowania geologicznego, złożowego i geologiczno-inżynierskiego
Efekty uczenia się w zakresie kompetencji społecznych:
K_K01 - rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi
K_K04 - realizując geologiczne zadania badawcze umie zidentyfikować problemy i zaproponować właściwe sposoby ich rozwiązania
Kryteria oceniania
Ocenę z ćwiczeń stanowi suma punktów z trzech bloków tematycznych, po 20 punktów z każdego bloku (suma 60 punktów). Punkty przyznawane są za opracowania wykonane na ćwiczeniach oraz za aktywność studenta podczas zajęć. Zaliczenie ćwiczeń uzyskuje student, który zdobędzie w trakcie semestru w sumie 31 punktów.
Zaliczenie poprawkowe na podstawie opracowania wykonanego podczas zaliczenia.
Dopuszczalna dwukrotna usprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
GOTLIB D., IWANIAK A., OLSZEWSKI R., 2008, GIS. Obszary zastosowań. Wydawnictwo Naukowe PWN;
LONGLEY P.A., GOODCHILD M.F., MAGUIRE D.J., RHIND D.W., 2006, GIS. Teoria i praktyka. Wydawnictwo Naukowe PWN;
URBAŃSKI J., 2010, GIS w badaniach przyrodniczych. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: