- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Geologia w sobotę 1300-WGWS-OG
Przedmiot realizowany jest w formie praktikum przez 4 soboty w październiku (dokładne daty zostaną podane w uwagach). Praktikum obejmuje trzy bloki zajęć kameralnych odbywających się w salach dydaktycznych i pracowniach Wydziału Geologii oraz w punktach na trasach wycieczek po okolicy kampusu Ochota i wybranych innych punktach Warszawy (3x8 godzin). Jeden blok całodniowych (6-godzinnych) zajęć terenowych odbywa się w różnych punktach trasy po Warszawie. Dojazd studentów i przemieszczanie się po mieście - we własnym zakresie.
Blok 1 (8 godzin).
Zajęcia kameralne – ćwiczenia praktyczne poprzedzone prezentacją wprowadzającą. Czas geologiczny. Wiek Ziemi. Określanie kolejności zdarzeń geologicznych. Minerały. Cechy minerałów. Zapoznanie się z kolekcją mineralogiczną i praca z zestawami minerałów w pracowni geologii dynamicznej. Opisywanie zestawu minerałów w zespołach 2-osobowych.
Zajęcia terenowe. Zapoznanie się z kolekcją skał w lapidarium przy budynku Wydziału Geologii. Omówienie kilku grup skamieniałości. Przegląd skał w budynku Wydziału Geologii. Oznaczanie skamieniałości w skałach użytkowych wykorzystanych przy budowie i wykańczaniu budynku Wydziału Geologii.
Blok 2 (8 godzin).
Zajęcia kameralne – ćwiczenia praktyczne poprzedzone prezentacją wprowadzającą. Podstawowe typy skał, rozpoznawanie i geneza – praca z okazami litologicznymi w pracowni geologii dynamicznej. Omówienie i rozpoznawanie skał, w szczególności skał osadowych. Praca z zestawami skał w pracowni geologii dynamicznej. Opisywanie cech skał wybranych zestawów w zespołach 2-osobowych.
Skała jako surowiec użytkowy, sposoby obróbki skał.
Zajęcia terenowe. Wycieczka na Pole Mokotowskie – przegląd skał narzutowych, droga głazów ze Skandynawii do Polski.
Blok 3 (8 godzin).
Zajęcia kameralne – ćwiczenia praktyczne poprzedzone prezentacją wprowadzającą.
Typy skał i ich odmiany regionalne, skały używane w budownictwie, skały jako dodatki do różnych produktów. – praca z okazami litologicznymi w pracowni geologii dynamicznej. Przegląd skał użytkowych, ich nazwy zwyczajowe i handlowe. Pochodzenie skał użytkowych stosowanych w Polsce.
Zajęcia terenowe. Skały w architekturze cmentarnej – zajęcia terenowe na Cmentarzu Powązkowskim i wizyta w sąsiednim zakładzie kamieniarskim. Obserwacja zastosowanych typów skał. Skały w architekturze wnętrza nowoczesnego budownictwa na przykładzie CH Arkadia.
Blok 4. Zajęcia terenowe (6h). Skały w architekturze miasta. Studenci mają zaproponowane opcjonalnie dwie trasy, cała grupa musi wybrać jedną z tych tras.
Propozycja pierwsza: kamienie ozdobne i użytkowe w architekturze metra warszawskiego – zwiedzanie wybranych stacji warszawskiego metra i zapoznanie się z materiałem użytym na okładziny i posadzki; następnie przejście trasy Metro Politechnika – Plac Konstytucji – Plac Trzech Krzyży – Plac Zamkowy.
Propozycja druga: Wycieczka terenowa po kampusie Ochota i wybranych punktach dzielnicy Ochota: Wydział Geologii – Wydział Biologii – ul. Grójecka – ul. Korotyńskiego – ul. Pawińskiego – ul. Trojdena – ul. Żwirki i Wigury – Wydział Geologii.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Wiedza:
- zna podstawowe typy minerałów i skał,
- zna genezę podstawowych rodzajów skał,
- rozumie powiązanie wyboru określonych typów skał do określonych potrzeb architektonicznych,
- rozumie wpływ warunków atmosferycznych i klimatycznych na określone rodzaje skał,
- zna podstawowe metody obróbki skał w zależności od zapotrzebowania na konkretny materiał ,
- ma świadomość wpływu naturalnych i antropogeniczne czynników na niszczenie materiałów skalnych w warunkach aglomeracji miejskiej,
- zna pochodzenie regionalne najpospolitszych skał użytkowych
2. Umiejętności:
- rozpoznawanie podstawowych minerałów i skał na podstawie ich własności i tekstur,
- dokumentacja obserwacji terenowych (notatki, rysunki, zdjęcia),
- ocena przydatności określonych rodzajów skał do prac wykończeniowych wewnątrz budynków i w przestrzeni otwartej,
- ocena trwałości skalnych obiektów architektonicznych,
- tworzenie raportu na temat zagadnień związanych z problematyką zajęć terenowych
3. Kompetencje społeczne:
- umiejętność pracy w zespole, organizacja i podział zadań w trakcie prac terenowych i prac kameralnych przy wykonywaniu postawionych zadań,
- odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych osób biorących udział w tych samych zajęciach terenowych, czy przy grupowym wykonywaniu zadań,
- świadomość potrzeby ochrony nieożywionego środowiska przyrodniczego i edukacji otoczenia w tym kierunku
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach. Dopuszczalna jest nieobecność na jednym bloku zajęciowym, ale w zastępstwie będzie do napisania esej na zadany temat geologiczny na podstawie sugerowanej literatury lub samodzielne dodatkowe wykonanie raportu na zadany temat jako ekwiwalent nieobecności.
Staranność i poprawność wykonywania zadań kameralnych i w czasie zajęć terenowych.
Raport na zadany temat dotyczący wykorzystania skał w architekturze Warszawy lub innej miejscowości.
Każdy raport powinien być poprawny merytorycznie i językowo oraz napisany konkretnie na zadany temat, powinien zawierać przemyślane samodzielnie wnioski końcowe oraz osobiście wykonane załączniki graficzne (m.in. zdjęcia).
Praktyki zawodowe
nie są wymagane
Literatura
1. Allen, P. H. 2000. Procesy kształtujące powierzchnię Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa.
2. Stanley, S.M. 2000. Historia Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa
3. Van Andel T.H. Nowe spojrzenie na starą planetę – zmienne oblicze Ziemi. PWN – 1997
4. Czasopismo: Nowy Kamieniarz
5. www.rynekkamienia.pl/
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: