Geologia strukturalna 1300-WGSZW-GGG
W ramach wykładu Geologia strukturalna studenci poznają podstawy teorii zniszczenia i jej geologiczne konsekwencje. Dowiadują się, że wszystkie odkształcenia zachodzą w określonym polu naprężeń, a jego rekonstrukcja odbywa się m.in. w oparciu o analizę geometryczną deformacji. Na kolejnych wykładach studenci poznają klasyfikacje struktur tektonicznych (uskoków, spękań i fałdów) i kryteria, o które zostały oparte. Poznają użyteczność klasyfikacji w określaniu genezy struktur i mechanizmu deformacji oraz w rekonstrukcji pól naprężeń odpowiedzialnych za ich powstanie. Otrzymują podstawy do analizy kinematycznej uskoków. Dowiadują się o okolicznościach współwystępowania struktur ciągłych i nieciągłych. Poznają zależności między charakterem odkształcenia a warunkami deformacji wynikającymi głównie z głębokości, na jakiej zachodzą, oraz z właściwości deformowanego ośrodka. Znajomość tych zależności pozwala przewidywać np. zasięg wgłębny uskoków normalnych, czy charakter powstających fałdów. Analizowane jest tło geotektoniczne omawianych procesów, przyczyny powstawania naprężeń w skorupie ziemskiej i sposoby ich rozładowania, np. w trakcie trzęsień Ziemi, którym poświęcony jest oddzielny wykład. Na kolejny blok składają się wykłady dotyczące szczególnych typów tektoniki: omawiana jest tektonika germańska, alpejska, halotektonika, glacitektonika, tektonika ciał magmowych i metamorficznych, oraz elementy petrotektoniki.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci powinni posiąść umiejętności rozpoznawania, opisywania i analizowania drobnych struktur tektonicznych, określania procesów deformacyjnych prowadzących do ich powstania oraz umiejętności odtwarzania pól naprężeń odpowiedzialnych za ich powstanie. Powinni wykazać się również znajomością podstaw teorii zniszczenia oraz wiedzą dotyczącej różnych stylów tektonicznych. Przedmiot stanowi przygotowanie teoretyczne do „Kartowania geologicznego”, po którym student jest w stanie podjąć samodzielną pracę w terenie.
Kryteria oceniania
Egzamin jest pisemny, w części o charakterze testu wielokrotnego wyboru, a w części – zadań graficznych.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Tektonika. R. Dadlez & W. Jaroszewski 1994
Tektonika uskoków i fałdów. W Jaroszewski. 1980
Słownik geologii dynamicznej. W Jaroszewski. L. Marks A. Radomski 1985.
Structural geology of rocks and regions. W. Reynolds
Atlas drobnych struktur tektonicznych (internet, strona ZTiKG)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: