Systemy informacji geograficznej, GIS I 1300-OSIGISI-GGG
Podczas zajęć w pracowni komputerowej studenci poznają podstawowe pakiety oprogramowania, które będą przez nich wykorzystywane praktycznie do końca studiów.
Zajęcia z oprogramowaniem ArcGIS i QGIS pozwolą studentom na praktyczne wykorzystanie faktu, że zdecydowana większość danych i informacji w geologii ma aspekt przestrzenny. Studenci nauczą się przygotowywać i pozyskiwać własne dane, przekształcać dane istniejące i prezentować wyniki analiz.
W ujęciu szczegółowym na zajęciach poruszane będą następujące zagadnienia:
- funkcjonowanie i możliwości platformy ArcGIS Online oraz MyEsri,
- zasady funkcjonowania, budowa i podstawowe narzędzia oprogramowania GIS
- przygotowywanie danych do wykorzystywania ich w oprogramowaniu GIS,
- tworzenie kompozycji z wykorzystaniem danych wektorowych i rastrowych,
- rodzaje i modele danych przestrzennych wykorzystywanych w oprogramowaniu GIS,
- sposoby wizualizacji danych (symbolizacja),
- źródła danych przestrzennych,
- sposoby pozyskiwania danych terenowych (w tym projektowanie aplikacji do pozyskiwania danych w terenie, czyli kolektorów danych),
- nadawanie georeferencji, rektyfikacja,
- metody modelowania wektorowego i rastrowego,
- tworzenie numerycznego modelu powierzchni,
- proste analizy przestrzenne,
- opracowywanie wyników analiz przestrzennych,
- zasady poprawnego przygotowywania załączników mapowych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
W obszarze wiedzy:
K_W16 - Zna systemy informatyczne, rodzaje danych geoprzestrzennych, zasady i sposoby ich pozyskiwania, wykorzystywania i przetwarzania, a także wizualizacji. Swobodnie porusza się w środowisku ArcGIS, QGIS, zna ich specyfikę.
K_W17 - Ma wiedzę na temat środowiskowych danych geoprzestrzennych i zna zasady tworzenia baz danych i pracy z nimi.
W obszarze umiejętności:
K_U18 - Posiada umiejętność organizacji pracy własnej i zespołowej, samodzielnie podejmuje i inicjuje proste działania badawcze lub zawodowe.
K_U20 - Umie pracować w grupach badawczych. Potrafi stworzyć opracowanie indywidualne oraz zespołowe dotyczące określonego problemu praktycznego czy literaturowego z geologii, geoinżynierii i geofizyki.
K_U22 - Potrafi kreatywnie i optymalnie zaplanować etapy pracy badawczej z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i odpowiedniego oprogramowania prowadzące do osiągnięcia zamierzonego celu.
K_U25 - Posiada umiejętności w zakresie obsługi i wykorzystania programów graficznych i obliczeniowych.
K_U26 - Do rozwiązania zagadnienia badawczego lub projektu i ich interpretacji, prawidłowo wybiera model danych. Potrafi korzystać z narzędzi w modelu wektorowym i rastrowym, potrafi dokonywać konwersji między tymi modelami danych.
K_U27 - Potrafi samodzielnie przeprowadzać analizy geoprzestrzenne i krytycznie interpretować ich wyniki w odniesieniu do rzeczywistości.
K_U28 - Potrafi samodzielnie zaprojektować aplikacje GIS na platformy mobilne i pozyskiwać dzięki nim dane
W obszarze kompetencji społecznych:
K_K01 - Rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi.
K_K06 - Jest gotów współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role. Współdziała w grupach tematycznych w terenie, laboratorium i podczas opracowywania wytworzonych wyników badań.
K_K10 - Zna zasady efektywnego osiągania zamierzonych celów przy wykonywaniu prac geologicznych.
Kryteria oceniania
Poprawne i terminowe wykonanie zleconych projektów, wykorzystujących narzędzia i zestawy danych, poznanych podczas zajęć.
Praktyki zawodowe
brak
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: