Kurs terenowy geologii ogólnej z elementami GIS 1300-OKTG-GGG
Kurs zapoznaje studentów z geologicznym warsztatem pracy w terenie oraz uczy samodzielnego odtwarzania budowy geologicznej na podstawie własnych obserwacji.
W ramach zajęć studenci wykorzystują i pogłębiają wiedzę nabytą na zajęciach kameralnych z podstaw geologii (wykłady i ćwiczenia w semestrach zimowym i letnim) w zakresie rozpoznawania minerałów, skał i skamieniałości, a także rozumienia najważniejszych procesów geologicznych.
W czasie wycieczek terenowych studenci dokumentują profile w naturalnych odsłonięciach i kamieniołomach, rozpoznają występujące tam skały i interpretują typ środowiska w którym powstały, a także identyfikują główne deformacje tektoniczne. Wykonywane są podstawowe pomiary położenia warstw i ich miąższości.
Obserwacje szczegółowe uzupełniane są analizą rzeźby terenu z wykorzystaniem map topograficznych oraz numerycznych modeli terenu.
Uczestnicy doskonalą się w rozpoznawaniu relacji przestrzennych i stratygraficznych między obserwowanymi sekwencjami skał, co pozwala następnie na wyciąganie wniosków dotyczących historii geologicznej obszaru. Określana jest kolejność zdarzeń takich jak: sedymentacja, fałdowania czy powstawanie mineralizacji.
We wspólnej dyskusji poszukuje się rozwiązania zaistniałych problemów geologicznych, wykorzystując przy tym własne spostrzeżenia oraz wiedzę zdobytą na wcześniejszych zajęciach. Duży nacisk położony jest na syntezę cząstkowych obserwacji i przedstawienie budowy geologicznej na schematycznych przekrojach i mapach.
Pozyskiwane w terenie dane są przez studentów odpowiednio porządkowane i lokalizowane pod kątem wprowadzenia ich do systemu informacji przestrzennej (GIS).
Uczestnicy tworzą własny projekt GIS, w którym zgromadzone przez siebie dane wykorzystane są do zwizualizowania budowy geologicznej zwiedzanego obszaru zachodniej części Gór Świętokrzyskich.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01 - Rozumie zjawiska fizyczne, geologiczne zachodzące w przyrodzie.
K_W02 - Zna, rozumie i interpretuje procesy oraz zjawiska rozgrywające się w przeszłości i współcześnie na powierzchni Ziemi i w jej wnętrzu.
K_W20 - Zna zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności w stopniu pozwalającym na bezpieczny udział w badaniach laboratoryjnych oraz terenowych.
K_U01 - Umie makroskopowo rozpoznawać minerały i skały. Potrafi zastosować odpowiednie klasyfikacje.
K_U02 - Umie zanalizować proces prowadzący do powstania skały i wyjaśnić jej genezę.
K_U05 - Potrafi samodzielnie wykonywać przekroje geologiczne i interpretować je stosując zasady planisekcji i intersekcji, potrafi wyjaśnić historię rozwoju budowy geologicznej obszaru.
K_U09 - Umie posługiwać się sprzętem laboratoryjnym i terenowym w badaniach geologicznych.
K_K07 - Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i terenowych.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie sprawdzianu terenowego i kolokwium.
Praktyki zawodowe
Nie obowiązują
Literatura
Materiały do ćwiczeń z Geologii dynamicznej. Minerały i skały. (skrypt dla studentów I roku Wydz. Geologii UW, praca zbiorowa)
Materiały do ćwiczeń z interpretacji map geologicznych. (skrypt dla studentów I roku Wydz. Geologii UW, praca zbiorowa)
Roniewicz, P. (red.) 1999. Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: