Wstęp do chemii i fizyki jądrowej 1200-2RWCHFJ1M
Podczas wykładu studenci zapoznają się z budową jądra atomowego oraz przemianami i reakcjami, którym ono ulega. Wprowadzone zostanie pojęcie trwałości izotopów. Omówione zostaną zagadnienia rozszczepienia jądra atomowego, przekrojów czynnych i rezonansu oraz detekcji promieniowania jonizującego. Wprowadzone zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące oddziaływania promieniowania z materią a także jego biologiczne skutki. Czym są radiofarmaceutyki, jakie są ich rodzaje, rodzaje generatorów radionuklidów a także rodzaje izotopów wykorzystywanych w przemyśle i medycynie nuklearnej? Ponadto zaprezentowane zostaną chemiczne i fizyczne sposoby wzbogacania izotopów. Podczas wykładu przedstawione zostaną także kluczowe zagadnienia związane z pracą reaktorów jądrowych oraz ich typami z punktu widzenia fizyka i chemika. Omówione zostaną strategie zagospodarowania i przetwarzania odpadów promieniotwórczych. Wykład zakończy omówienie próbnych wybuchów jądrowych, awarii i incydentów jądrowych na świecie oraz wykorzystania promieniowania jonizującego przez człowieka na świecie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu procesu kształcenia student będzie potrafił scharakteryzować przemiany jądrowe alfa, beta, gamma, rozszczepienie, sposoby otrzymywania i wzbogacania izotopów. Student będzie potrafił opisać w sposób podstawowy wykorzystanie izotopów przez człowieka w przemyśle i medycynie. Student będzie potrafił przedstawić cykl paliwowy charakterystyczny dla energetyki jądrowej opartej na reaktorach lekkowodnych.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny w formie testu z możliwymi pytaniami otwartymi. Wykład jest zaliczony w przypadku uzyskania minimum 50% poprawnych odpowiedzi. Dopuszczalne są 3 nieobecności.
Literatura
J. Sobkowski, M. Jelińska-Kazimierczuk, Chemia jądrowa, wyd. Adamantan 2006
P.D. Wilson, Nuclear Fuel Cycle From Ore To Waste, wyd. Oxford 1997
A. Strzałkowski, Wstęp do fizyki jądra atomowego, wyd. III
T. Mayer-Kuckuk, Fizyka jądrowa, PWN 1987
B. England, Metody doświadczalne w fizyce jądrowej, PWN 1980
E. Skrzypczak, Z. Szefliński, Wstęp do fizyki jądra atomowego i cząstek elementarnych, PWN 1995
Z. Celiński, A. Strupczewski, Podstawy energetyki jądrowej WNT 1984
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: