Elektrochemiczne źródła prądu 1200-2MON2Z
Wykład dotyczy przeglądu elektrochemicznych źródeł energii - ogniw i akumulatorów oraz analizy ich wpływu na środowisko. Duży nacisk jest położony ma ich zapotrzebowanie wraz z perspektywami zastosowań np. w pojazdach elektrycznych. Przedstawiona została historia badań i rozwoju elektrochemicznych źródeł prądu wraz z ich podziałem na ogniwa pierwotne, odwracalne (akumulatory) i paliwowe. Z najczęściej stosowanych ogniw szczególny nacisk jest położony na pierwotne ogniwa cynkowo-manganowe, akumulatory ołowiano-kwasowe, wodorkowo-niklowe, litowo-jonowe oraz ogniwa wysokotemperaturowe. Omówione zostały także bio-ogniwa. Opis ogniw paliwowych uwzględnia ich podział na ogniwa wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe oraz ich podział ze względu na stosowany w nich elektrolit. Szeroko zostały omówione perspektywy zastosowań ogniw w technice wraz z nowymi koncepcjami elektrochemicznych źródeł energii i ich zastosowań.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uzyskanie wiedzy o ogniwach - ich podziale, konstrukcji i działaniu. Wiedza na temat aktualnie użytkowanych ogniw w różnego typu odbiornikach energii
Kryteria oceniania
Egzamin
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. A. Czerwiński, Akumulatory, baterie i ogniwa, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2005
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Konsultacje: czwartek 13:30 - 15:00 (pokój 418) |
W cyklu 2024Z:
Konsultacje: czwartek 13:30 - 15:00 (pokój 418) |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: