Organic Synthesis Laboratory 1200-2EN-ORSLA1M
W zależności od doświadczenia w pracy laboratoryjnej,podczas ćwiczeń studenci otrzymują strukturę i/lub nazwę związku docelowego i są zobligowani do samodzielnego znalezienia właściwych przepisów preparatywnych lub otzrymują od prowadzącego gotowe przepisy. Przeprowadzana synteza jest nie mniej niż trzyetapowa, co pozwala na uświadomienie studentom zależności pomiędzy wydajnością pojedynczego etapu a wydajnością końcową syntezy. Jej wykonanie umożliwia nabycie umiejętności pracy w warunkach bezwodnych i pod zmienionym ciśnieniem. Do ustalania struktury otrzymanych związków stosuje się nowoczesne metody spektroskopowe. Wybór docelowego związku jest ściśle związany z aktualnymi badaniami naukowymi prowadzonymi na Wydziale Chemii UW.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu nauki w ramach tego przedmiotu student powinien wykazywać się umiejętnością stosowania specjalnych technik laboratoryjnych oraz umiejętnością korzystania z czasopism chemicznych przy planowaniu syntezy organicznej. Powinien posiąść umiejętność analizowania przebiegu reakcji korzystając z chromatografii cienkowarstwowej, izolowania produktów stosując chromatografię kolumnową typu "flash".
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie ocen uzyskanych za przeprowadzenie syntezy (oceniana jest staranność pracy i zaangażowanie w pracę, NIE jest oceniana wydajność chemiczna reakcji) i opis syntezy oraz z kolokwium końcowego dotyczącego podstaw teoretycznych przeprowadzonych reakcji.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1.A. Vogel, Preparatyka organiczna, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2006
2. www.reaxys.com
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: