Podstawy chemii teoretycznej 1200-1PCHTW3
Podstawy chemii kwantowej: równanie Schrödingera, interpretacja funkcji falowej, kwantyzacja.
Spin i układy wielu identycznych cząstek. Przybliżenie jednoelektronowe, metoda Hartree-Focka dla atomów wieloelektronowych.
Atom wodoru. Konfiguracje i termy atomowe. Rozdzielenie ruchu jąder i elektronów w cząsteczkach. Oscylacje (oscylator harmoniczny). Rotacje (rotator sztywny). Powierzchnia energii potencjalnej (mechanizmy reakcji chemicznych). Metoda Hartree-Focka w zastosowaniu do wyjaśnienia mechanizmu powstawania wiązania kowalencyjnego.
Orbitale molekularne, konfiguracje elektronowe i termy prostych cząsteczek. Przykłady metod uwzględniania korelacji elektronowej (w tym DFT).
Wprowadzenie do metody QSAR. Elementy termodynamiki statystycznej (zespół kanoniczny, molekularne funkcje podziału, ciepło właściwe, stałe równowagi reakcji).
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Wiedza i umiejętności.
Student
-potrafi wykorzystać znajomość rozwiązań równania Schrödingera dla prostych układów do przybliżonego opisu dynamiki atomów i molekuł
-stosuje język chemii teoretycznej (w tym model orbitalny Hartree-Focka) do opisu struktury elektronowej atomów i cząsteczek
-stosuje jakościowe modele chemii kwantowej do wyjaśnienia przebiegu prostych reakcji chemicznych
Postawy.
Student
-potrafi docenić podejście modelowe i teoretyczne w różnych dziedzinach życia, od nauki do gospodarki i życia codziennego.
-nabiera nawyków zdyscyplinowanego i uporządkowanego myślenia
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny, ocena dostateczna od 50% możliwych do zdobycia punktów. W przypadku niezaliczenia w sesji głównej - pisemny egzamin poprawkowy w sesji poprawkowej
Praktyki zawodowe
nie ma
Literatura
Włodzimierz Kołos, Joanna Sadlej, ,,Atom i cząsteczka", WNT, Warszawa 2007
literatura dostarczona przez wykładowcę
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: