Podstawy statystyki A 1200-1CHMPSTA2
Zagadnienia poruszane podczas wykładu dotyczą: definicji zakresu i natury statystyki, statystyki opisowej w tym miar koncentracji i miar dyspersji danych, definicji prawdopodobieństwa, zmiennych losowych i ich rozkładów; elementów teorii estymacji, przedziałów ufności, testowania hipotez statystycznych; analiza wariancji jednoczynnikowej oraz wieloczynnikowej w wersji parametrycznej i nieparametrycznej; analizy regresyjnej i korelacyjnej; dopasowywania krzywej metodą najmniejszych kwadratów, regresji prostej i wielokrotnej, regresji nieliniowej, roli reszt, przedziałów ufności i tolerancji w analizie regresji; analizy korelacyjnej; parametrycznej i nieparametrycznej współczynników korelacji, korelacji zupełnej. Będziemy starali się analizować w/w zagadnienia na przykładach biochemicznych i chemicznych nawiązując do problemów chemii medycznej.
Na początku każdego wykładu student będzie otrzymywał dostęp do wersji elektronicznych materiałów z wykładu.
Ćwiczenia mają za zadanie:
(a) nauczyć studenta rozwiązywania zadań i problemów związanych z wykładem o tym samym tytule,
(b) nauczyć studenta świadomego korzystania z metod statystycznych w chemii medycznej, biochemii i medycynie, a także dobierania odpowiedniej metody do zadanego problemu,
(c) zapoznać studenta z praktycznymi aspektami najważniejszych metod statystycznych,
(d) nauczyć studenta korzystać z dostępnych źródeł informacji statystycznej,
(e) nauczyć studenta korzystać z narzędzi komputerowych służących do analizy statystycznej danych.
Kierunek podstawowy MISMaP
chemia
matematyka
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wykładu i ćwiczeń student powinien:
a) potrafić dokonać wyboru metod statystycznych do rozwiązywania określonego problemu,
b) umieć wykonać potrzebne obliczenia statystyczne,
c) umieć przeprowadzić interpretację wyników analizy statystycznej dla danego problemu chemicznego lub biochemicznego/medycznego.
d) rozumieć i krytycznie odnosić się do wyników uzyskiwanych na drodze eksperymentu czy też obliczeń,
e) posługiwać się narzędziami komputowymi służącymi do analizy statystycznej danych
Kryteria oceniania
Po zakończeniu kursu zaliczenie przedmiotu odbędzie się w dwóch etapach: zaliczenie laboratorium (projekt na zaliczenie) oraz pisemny egzamin na ocenę. Projekt będzie składał się z analizy wybranych przez studenta danych statystycznych trzema wybranymi metodami. Następnie każdy student będzie prezentował projekt na forum całej grupy.
Egzamin będzie składał się z części testowej oraz zadań do rozwiązania na komputerze. Egzamin oceniany będzie według następującej skali:
5.5 powyżej 90%
5.0 80 - 90%
4.5 70 - 80%
4.0 60 - 70%
3.5 50 - 60%
3.0 40 - 50%
2.0 poniżej 40%
Literatura
Nie ma jednego podręcznika, który zawiera cały kurs ale większość podręczników statystyki na poziomie wyższym zawiera większość prezentowanych tematów. Studenci będą otrzymywali kompletne, elektroniczne materiały konieczne do opanowania tematu na początku każdego wykładu oraz laboratoriów. Stosunkowo najlepszy jest Zbiór zadań ze statystyki medycznej Antoniego Lemańczyka, wydany przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, ISBN 978-83-7597-011-1. Na początku ćwiczeń studenci będą otrzymywali materiały konieczne do zrozumienia treści ćwiczeń.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: