Metody instrumentalne w bioanalizie i diagnostyce 1200-1CHMMINW4
W ramach wykładu studenci zostaną zaznajomieni z podstawowymi pojęciami chemii analitycznej i metodami analitycznymi powszechnie wykorzystywanymi przy różnego typu oznaczeniach ilościowych. Zostanie przedstawiony przegląd metod analitycznych i instrumentalnych technik pomiarowych wykorzystywanych w laboratoriach diagnostycznych i biomedycznych do wykonywania badań biochemicznych, analitycznych, hematologicznych, immunochemicznych, genetycznych i mikrobiologicznych. Wykład podzielony jest na kilka bloków, w których przedstawione będą odpowiednio techniki spektroskopowe, mikroskopowe, elektrochemiczne, chromatograficzne oraz specyficzne metody stosowane w diagnostyce medycznej. Wspomniane wyżej metody będą omawiane w kontekście ich wykorzystania w badaniu próbek fizjologicznych, składu leków, śledzenia reakcji enzymatycznych oraz rutynowych oznaczeniach diagnostycznych. W każdym przypadku przedstawione będą podstawy teoretyczne, jak i przykładowe zastosowania w konkretnych procedurach analitycznych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student:
- zna podstawowe pojęcia z zakresu chemii analitycznej i metody prowadzenia oznaczeń ilościowych
- zna klasyfikację instrumentalnych technik analitycznych
- zna podstawy teoretyczne technik analizy instrumentalnej
- potrafi wskazać zastosowanie poszczególnych technik w medycznej diagnostyce laboratoryjnej/analizie biochemicznej
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia wykładu jest pozytywny wynik egzaminu (uzyskanie minimum 51 % maksymalnej liczby punktów na egzaminie). Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu wynosi 3 (co stanowi 20 % czasu wykładowego).
Literatura
1. W. Szczepaniak "Metody instrumentalne w analizie chemicznej", PWN.
2. W. Zieliński, A. Rajca "Metody spektroskopowe i ich zastosowanie do identyfikacji związków organicznych", WNT.
3. A. Cygański "Metody elektroanalityczne", WNT.
4. P. Atkins "Chemia fizyczna", PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: