Pracownia biofizyki doświadczalnej 1100-5BM12
Zajęcia na Pracowni Biofizyki Doświadczalnej polegają na przeprowadzeniu kwerendy bibliografii i wykonaniu własnych prac badawczych związanych z tematem projektu naukowego zaproponowanego przez wybranego nauczyciela akademickiego zatrudnionego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opiekunem bezpośrednim projektu może być też pracownik naukowo-dydaktyczny innej jednostki lecz tylko wtedy, gdy jednocześnie współopiekę sprawuje nauczyciel akademicki zatrudniony na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jeśli spełnione są powyższe warunki to Koordynator Przedmiotu nie będzie się sprzeciwiać dokonanemu wyborowi.
Informacje uzyskane z literatury przedmiotu i wyniki własnych badań powinny być opracowane w oryginalny i twórczy sposób, tak aby opracowanie tych materiałów mogło być ocenione jako wystarczająca podstawa do napisania pracy magisterskiej. Wszystkie prace związanie z zajęciami na Pracowni Biofizyki Doświadczalnej studenci prowadzą w zakresie i terminach uzgodnionych z wybranym opiekunem.
Praca badawcza w zakresie wybranego projektu może mieć charakter typowo doświadczalny jak również może polegać na przeprowadzeniu symulacji komputerowych lub wyprowadzeniu nowych analitycznych związków między wielkościami fizycznymi charakteryzującymi układy interesujące z punktu widzenia biologicznego czy medycznego.
Zajęcia na Pracowni Biofizyki Doświadczalnej rozpoczynają się Zebraniem Informacyjnym, po którym studenci maja dwa tygodnie na znalezienie odpowiadającej im tematyki i opiekuna zajęć. Po tych dwóch tygodniach odbywa się drugie zebranie, na którym studenci przedstawiają Koordynatorowi Przedmiotu tematykę wybranych zajęć w formie pisemnej i pisemną zgodę wybranego opiekuna. Jeśli spełnione są warunki wyboru opiekuna, przedstawione powyżej, to Koordynator Przedmiotu przyjmuje dokonany wybór do wiadomości, zatwierdza go i od tego momentu dokonany wybór staje się obowiązujący dla studenta. Nie można go zmieniać bez uzyskania zgody Koordynatora.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zdobycie umiejętności rozwiązania konkretnego problemu badawczego poprzez wyszukanie odpowiednich/potrzebnych informacji w literaturze przedmiotu, wykonanie własnych badań i przeprowadzenie stosownej analizy całości uzyskanych materiałów (K_U01).
Poznanie zaawansowanych technik doświadczalnych i/lub komputerowych stosowanych w wybranej dziedzinie biofizyki i ich podstaw teoretycznych (K_W04, K_W05).
Poznanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie stosowanych metod badawczych (K_W08).
Zdobycie umiejętności zaplanowania i przeprowadzenia zaawansowanego eksperymentu lub symulacji komputerowej w wybranej dziedzinie biofizyki (K_U02).
Zdobycie umiejętności krytycznej analizy wyników pomiarów lub przeprowadzonych symulacji i oceny dokładności uzyskanych wyników (K_U03).
Zdobycie umiejętności przedstawienia wyników tych badań w formie pisemnej, która może być podstawą przygotowania manuskryptu publikacji o charakterze naukowym (K_U07).
Zdobycie umiejętności pracy w zespole badawczym (K_K02).
Kryteria oceniania
Wyniki pracy studentów są oceniane przez bezpośredniego opiekuna i Koordynatora Przedmiotu, którzy wspólnie uzgadniają ostateczna ocenę. Ocenianymi elementami pracy studenta są:
- efektywność w wyszukiwaniu literatury
- umiejętność przedstawienia, na podstawie wybranej literatury, tła dla tematyki własnych badań
- jakość i kompletność wyników własnych badań
- umiejętność powiązania własnej pracy badawczej z dyskusją tematyki prac przedstawioną w literaturze
- umiejętność wyciągania wniosków z wyników własnych badań
Praktyki zawodowe
Nie są przewidziane.
Literatura
Według zaleceń wybranego opiekuna.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: